06 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yangınların Zanlıları yakalandı
26 Aralık 2008 Cuma 10:05

Yangınların Zanlıları yakalandı

Göltürkbükü'nde TEMA tarafından ağaçlandırılan ve hazineye ait olduğu bildirilen 130 hektarlık alanda 2006 yılında ve geçen yıl çıkan 3 yangından 2'siyle ilgili zanlılarının tespit edildiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Göltürkbükü'nde TEMA tarafından ağaçlandırılan ve hazineye ait olduğu bildirilen 130 hektarlık alanda 2006 yılında ve geçen yıl çıkan 3 yangından 2'siyle ilgili zanlılarının tespit edildiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, AA Muğla Bürosu'nu ziyaretinde yaptığı açıklamada, bir gazetede yer alan ''Bodrum Göltürkbükü'nde TEMA'nın ağaçlandırdığı alan'' ile ilgili iddiaların kendileri için önemli olduğunu belirtti. İnceleme sonucu iddiaların asılsız olduğunu gördüklerini belirten Vali Altıparmak, ''Kendi çalıştığımız bölgede bu tür iddiaya konu olan bir husus var, biz bunu göremiyorsak, bilemiyorsak, doğrusu kendi adıma üzülürüm oradaki yetersizliğim konusunda, oradaki arkadaşlarımın yetersizliği konusunda, doğrusu gereken işlemi başlatma konusunda da çalışırım'' dedi.
İddialara konu olan arazinin yaklaşık 300 hektar olduğunu bildiren Altıparmak, ''Bölgede çıkan yangınlarda yaklaşık 100 hektarlık alan zarar görmüş. TEMA, zaman zaman geldi ve görüştük. Kaymakamımız'a talimat verdik. O bölgenin korunması, yeniden ağaçlandırılması dahil olmak üzere arkadaşlarla TEMA üyeleri ile zaten iyi bir diyalog içerisindeyiz'' diye konuştu.
Vali Altıparmak, bölgedeki 3 yangının 2006 yılında ve geçen yıl çıktığını hatırlatarak, ''Bölgede çıkan yangınlarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş ve 2 yangınla ilgili açılan davalar sürüyor. Doğru. Göltürkbükü bir rant bölgesi; ama idare olarak bu tür olayların üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Böyle bir şeye idare olarak göz yummamız söz konusu olamaz'' dedi.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de Göltürkbükü beldesinde bulunan ve TEMA tarafından ağaçlandırılan 130 hektarlık arazinin Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait olmadığını, hazineye ait bir bölge olduğunu ve arazinin TEMA'nın özel ağaçlandırma sahası olduğunu bildirdi. TEMA'ya ait ağaçlandırma sahasında 21 Haziran 2007'de çıkan orman yangınıyla ilgili 5 kişi hakkında ''yangın çıkarma suçundan'', 5 Temmuz 2006'da aynı bölgede çıkan başka bir yangınla ilgili olarak ise 3 kişi hakkında aynı gerekçeyle Bodrum Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu belirten yetkililer, davaların devam ettiğini söylediler.
TEMA tarafından ağaçlandırılan 130 hektarlık alanda 2006 yılında ve geçen yıl çıkan 3 yangında (birisi Gündoğan çöplüğünde çıkmış) toplam 101 hektar ormanlık alan zarar gördü. Geçen yıl çıkan ikinci yangında yaklaşık 95 hektar alan tahrip oldu. Yangınlara Bodrum ve Milas Orman İşletme Müdürlükleri ekipleri havadan ve karadan müdahale etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ