22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yamaç paraşütü uçuşlarına denetim kazaları azalttı
06 Eylül 2013 Cuma 12:43

Yamaç paraşütü uçuşlarına denetim kazaları azalttı

Ölüdeniz'deki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi'nde yaşanabilecek kazaların önüne geçmek amacıyla hazırlanan yönerge sonrası yapılan denetim ve kontroller sayesinde ölümlü yamaç paraşütü kazaları sıfıra indi- Fethiye Kaymakamı Çalık:- "A

UTKU UÇRAK - Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye'nin Ölüdeniz beldesindeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi'nde yapılan denetim ve kontroller sayesinde ölümlü yamaç paraşütü kazaları sıfıra indi.

Her yıl binlerce macera tutkunu turistin yamaç paraşütüyle uçtuğu Babadağ'da, yaşanabilecek kazaların önüne geçmek için 2011'de Fethiye Kaymakamlığı ve Türk Hava Kurumu (THK) tarafından uçuş yönergesi hazırlandı. Hazırlanan yönerge kapsamında Babadağ'dan single (tek) ve tandem (çift) atlayış yapan pilotların uçuş öncesi ve sonrası kontrolleri, THK tarafından görevlendirilen pilotlarca yapılıyor. Kontrollerde atlayış yapmak için yeterlilik belgesi olmayan pilotların uçuşuna izin verilmiyor.

Yamaç paraşütü kazalarının önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan yönergeyle kazaların önüne geçildiği bildirildi.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıldır Babadağ'da ölümlü yamaç paraşütü kazası olmadığını söyledi. Kaza olmamasının yamaç paraşütüne ilgiyi de artırdığını ifade eden Çalık, geçen yılın aynı dönemine göre bu yılki atlayış sayısında yüzde 26'lık artış olduğunu belirtti.

Çalık, yamaç paraşütü sezonun başladığı mayıs ayı itibariyle 47 bin uçuş kaydedildiğini, geçen yıl aynı dönemlerde bu sayının 38 bin olduğunu dile getirdi.

- "Amaç bu sporu kazasız ve güvenli yaptırmak

Yamaç paraşütü sezonun gayet iyi gittiğine işaret eden Çalık, "Orada oluşturduğumuz denetim mekanizmasıyla yamaç paraşütü için Babadağ'ı tercih edenle daha güvenli uçuş sağlayacak. Kontroller bizim oluşturduğumuz bir uçuş heyetiyle yapılıyor. Türk Hava Kurumu'ndan bir pilot ve Babadağ'ı işleten şirketin yetkilileri uçuş öncesi ve sonrasında kontroller yapıyor. Amacımız bu sporu kazasız ve güvenli bir şekilde yaptırmak" dedi.

Kaymakam Çalık, daha düşük kotlarda pist yapılmasıyla ilgili Babadağ'ı işleten Fethiye Güç Birliği şirketinin çalışmaları olduğunu, düşük kotlarda yapılacak yeni pistlerle birlikte yamaç paraşütü sezonunun daha uzun süreli yapılarak ilçe turizmine katkı sunulacağını ifade etti.

Türk Hava Kurumu Fethiye Şube Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Özkaya ise Babadağ'da yıllardır bin 900, bin 800 ve bin 700 take off pistlerinden hem çift hemde tek uçuş yapıldığını vurguladı.

Babadağ'ın Ölüdeniz'in muhteşem doğasıyla birleşerek yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini kaydeden Özkaya, Babadağ'da yıllardır kontrolsüz uçuşlar gerçekleştirildiğini, Muğla Valiliği başta olmak üzere, Fethiye Kaymakamlığı ve Babadağ'ı işeten şirket ile birlikte THK Genel Başkanlığı tarafından hazırlanan Babadağ uçuş yönergesiyle pilotlara yönelik kontroller yaptıklarına değindi.

Özkaya şöyle konuştu :

"2 yıldan bu yana THK'nın yaptığı Babadağ uçuş yönergesiyle hiç ölümlü kaza yaşanmadı. Ölüdeniz'de 11 yamaç paraşütü şirketi var ve bu şirketlere bağlı yaklaşık 120 tandem pilotumuz var. Bu pilotlarımız THK tarafından açılan kurslara katılarak sertifikalarını ve lisanslarını alıyor. Pilotlar aldıkları eğitimle günde 5'ten fazla uçuş yapmıyorlar."

Geçen yıl ve bu yıl sıfır tandem kazasıyla sezonu bitirdiklerini, bu sezonu da kazasız kapatmayı hedeflediklerini kaydeden Özkaya, ayrıca Babadağ'ı işleten Fethiye Güç Birliği Şirketi tarafından tam teşekküllü bir ambulansın da Babadağ'da konuşlandırıldığını sözlerine ekledi.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Tuncer Çetinkaya

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ