15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YALI BELEDİYESİ KONUT CEHENNEMİ OLMAYACAK
28 Kasım 2008 Cuma 09:55

YALI BELEDİYESİ KONUT CEHENNEMİ OLMAYACAK

Yaklaşık 220 bin ikinci konutun bulunduğu Bodrum yarımadasında kooperatifin giremediği tek yerin Yalı beldesi olduğu açıklandı.

3 kooperatif ruhsatını iptal edip, 6 kooperatif talebini geri çeviren ve iki dönemdir belediye başkanlığı yapan Anavatan Partili İsmail Altındağ “Bodrum ve turistik beldelerinin yaptığı hataları yapıp, Gökova'nın ciğerindeki Yalı beldesini betona yeniş düşmesine izin vermeyeceğiz. İmar planlarımızı Koruma Kurulu ile birlikte yaparak en az 1000 ve en çok 5 bin metrekareye bir ev yapma hakkı vereceğiz. Yalı beldesi rant ve talan kapısı olmayacak” dedi.Altındağ 300 yıllık geçmişe sahip beldede ikinci konut olmadığını iki köyden oluşan beldede sadece iki bin ev olduğunu söyledi.
2 MİLYON YTL.LİK BİNA YALI'YA YAKIŞTI...

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalı Beldesi Belediye Başkanı Anavatan Partili İsmail Altındağ bu sabah düzenlediği basın toplantısında Gerenkuyu Mevkii' nde 2 milyon YTL.mal olan 4 dönüm arazi üzerine yapılan yeni belediye hizmet binasını tanıttı. Kempinski Barbaros Bay Hotel, Sega Garden Tatil Köyü, Clup Med Tatil Köyü gibi lüks tatil köylerinin bulunduğu beldeye yaz aylarında dünyaca ünlü liderlerin tatil için geldiğini belirten Altındağ geçtiğimiz mayıs ayında inşaatına başlanan ve kasım ayından itibaren hizmet vermeye başlayan binada zabıta amirliği, fen işleri müdürlüğü, imar amirliği, yazı işleri müdürlüğü, toplantı salonu, arşiv, toplantı salonu ve Kent Parkı ve Tören Alanı yapıldığını söyledi. Altındağ, ünlü heykeltraş Öktem Tankut'un ölmeden iki gün önce yaptırıp teslim ettiği Atatürk Anıtı'nın açılışınıda yaptı.
GÖKOVA'NIN CİĞERİ YALI RANT VE TALAN BELDESİ OLMAYACAK...

Belediye hizmet binasının tanıtımını yaptıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Altındağ, Bodrum Belediyesi'nde 17 yıl çalıştıktan sonra iki dönemdir Yalı Belediye Başkanlığı yaptığını belirterek “Bodrum ve yarımadasında yapılan imar hatalarını yanlışlarını asla Yalı'da yapılmasını izin vermeyeceğiz. Bodrum yarımadası yüzlerce kooperatif ile binlerce ikinci konut mezarlığına dönüşürken Gökova'nın ciğeri olan beldemizde belediye olmadan önce alınan üç kooperatif ruhsatını iptal edip talep edilen 6 kooperatif ruhsatına tüm baskılara rağmen hayır dedik, kabul etmedik. 300 yıllık yerleşim bölgesi olan Yalı beldesinde vatandaşlarımızın yaşadığı bina sayısı sadece 2 bin. 300 yıllık geçmişe sahip, iki köyden oluşan beldede sadece iki bin ev var, ikin konut kesinlikle yok. Yalı 'nın rant ve talan beldesi olmaması için tüm gayretimizi göstereceğiz. Yalı ikinci konut cehennemi olmayacak.” dedi.

5 BİN METREKAREYE BİR EV İZNİ VERECEĞİZ...
Yaklaşık 14 bin hektarlık çam ormanları ile kaplı beldeye sahip olduklarını belirten Altındağ üçüncü dönem belediye başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Altındağ , Yalı beldesinin betona ve ranta yenilmemesi için Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile birlikte imar planlarını yaptıklarını belirterek “Beldede kimse aç gözlük yapıp fazla bina hakkı yapma elde edemez . Çünkü yaptığımız planlarda mahallelere göre 1000-5 bin metrekarelik arsalara sadece tek bir ev yapma hakkı veriyoruz. Cenneti koruyup yaşanabilir bir belde olma özelliğini yitirmeyeceğiz. Bununla birlikte yaz aylarında aşırı sıcaktan korunmak için Bodrum' un tipik düz çatılı beyaz evleri yerine kiremit çatılı evleri yapabilmek için proje hazırlayıp kurula sunduk” dedi. Son üç yılda 50'nin üzerinde meydana gelen yangınlarda yaklaşık 1200 hektarlık alanın yandığını belirten Altındağ “Orman müdürlüğü ile yanan yerlerin tamamını sekiz ayda temizledik ,60 binin üzerinde fidan diktik. Yeşilin kara örtüye çevrilmesine izin vermemek için özel itfaiye birimi kurduk.Yangınlara anında müdahale edip yeşil örtüyü koruyoruz” dedi.

YORUMLAR
kapitalist dünya insanlarına
deniz
Şu imar gelse, şu yollar olsa,şu yalı halkı düğünlerde drneklerde paraları savursa,su niyetine içkileri götürse.Güzel insanlar yaşam şeklinizin nelerin üzerine kurulu olduğunu 7 göbekten yalılı olarak ben bilirim,zaten görünen köyde kılavuz istemez.Kutluyorum Başkanı Yol mu,alt yapımı düzgün değil evet düzgün değil.Herşey ortada inkarda etmiyor zatı muhterem.Sizin kavganız ey yalı halkı,yolla molla değil yan gelip yatıp para sefa zevk içinde yaşayamamak.Madem iyi belde değil toplan çek git.
07 Ocak 2013 Pazartesi 16:04
141.196.183.249
Imar
koylu
Su imari hemen cikarsalar! Milletin canina tak etti... Kac zamandir oyaliyorlar.
30 Ekim 2009 Cuma 15:54
85.96.147.105
kızgın köylü 2
şaban
yarım adanın gözbebeği ismi kendisi kayıtlarda belde geçmektedir.ama hala köy görünümündedir.kızılağaçtan deniz istikametine giderken malesef ilk köprüden birisi durmadan diger araç geçemiyor degim yerindeyse 2 araba yan yana geçemiyor 10 yıldırda belediyeyiz anlayana sivrisinek saz anlamayan davul zurna az???
20 Şubat 2009 Cuma 22:16
78.173.217.177
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ