06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşa taze şeker tüyoları
22 Eylül 2008 Pazartesi 16:11

Vatandaşa taze şeker tüyoları

Önümüz bayram.Şeker, lokum alırken hangisinin taze, hangisinin bayat olduğunu anlamak için bu yazıyı mutlaka okuyun.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi, şeker ve lokum üretiminde, vatandaşları sağlıksız ürünler konusunda uyaran Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER)ucuz şeke ve lokumda nasıl hileler yapıldığını açıkladı.

ESDER Şekerciler ve Pastacılar Komisyonu Başkanı Vedat Dikgitmez, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşları alacakları şeker ve lokumlar için uyardı. Maliyet düşürmek için şeker yerine glikoz ve früktoz kullanıldığını belirten Dikgitmez, “Maliyetleri düşürmek için çeşitli hileler yapılıyor. Lokum ve şeker alırken ucuz ürünlere rağbet edilmemelidir” açıklamasında bulundu.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Şekerciler ve Pastacılar Komisyonu Başkanı Vedat Dikgitmez, vatandaşları yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi uyardı. Şeker ve lokum fiyatlarının toz şekerden düşük olduğunu hatırlatan Dikgitmez, uyarılarını şöyle sürdürdü: “Bayram şekerinde fiyat düşürmek için glikoz ve fruktoz kullanılıyor. Ancak bunun belli bir oranı var. Eğer bu orandan fazla kullanılırsa sağlığa zararlı olur. Bayram şekerinde toz şeker yerine glikoz veya fruktoz kullanılınca da fiyatlar düşüyor. Vatandaşlarımız ucuz bayram şekerine rağbet etmemelidirler.”

Taze lokumun özellikleri
Vedat Dikgitmez, uyarılarını lokum için de sürdürdü. Lokuma da hile karıştırıldığını söyleyen Dikgitmez, “Lokum imalatında nişasta oranı fazla kullanılıyor. Yine bunun yanında lokumlar kurutulma yerine rutubet oranı fazla olan yerlerde bırakılıyor ki böylece hem ağırlığı fazla oluyor hem de sağlığa zararlı oluyor. Taze lokumun rengi parlak ve lokum canlıdır. Bayat lokumun ise mat ve solgun bir görüntüsü vardır. Lokum alırken bunlara riayet edelim” dedi.

Badem şekerinde de hile
Bayramlarda en çok satılan şekerlerin başında gelen badem şekeri konusunda da uyarılarını sürdüren Vedat Gitgitmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Badem şekerlerinde yine glikoz kullanılarak maliyet düşürülüyor. Küçük ve kalitesiz badem kullanılıyor. Yine bademler belli bir süre rutubetli ortamlarda bekletiliyor ki ağırlıkları daha fazla olsun. Küçük bademlere kalın kaplama glikozdan imal edilmiş şeker kullanılarak da üretim yapılıyor. Bunlar işin hilesi. Kaliteli badem şekerinin dış kaplaması incedir ve bademi de kuru ve tazedir.”

(Haber 7)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ