20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzümdeki ani fiyat artışı üreticiyi sevindiriyor
03 Eylül 2013 Salı 18:28

Üzümdeki ani fiyat artışı üreticiyi sevindiriyor

(Fotoğraflı)

Kuru üzüm fiyatlarının hafta başından itibaren yükselişe geçmesi Sarıgöl ve Turgutlu ilçelerindeki üreticileri sevindiriyor.

Sultaniye çekirdeksiz kuru üzümde bu yıl doğal afetlerden dolayı rekoltede hayalkırıklığı yaşayan çiftçiler, hafta başında fiyatların aniden yükselmesi ile moral buldu.

Geçen yıl 280 bin ton üretimi gerçekleştirilen kuru üzümde rakamın bu yıl 180 bin tonu geçmeyeceğini ifade eden Turgutlu Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Orcan, ihracatçıların piyasadan üzüm alımlarına başlaması ve üzüm rekoltesinin az olması nedeniyle fiyatı 5 liraya kadar çıkardığını söyledi.

Orcan, şunları söyledi:

"Manisa'da tahmini rekolte 240 bin ton açıklanmasına rağmen benim kendi tahminim bu rakam bu yıl 180 bin tonu geçmeyecektir. İlçemizde geçtiğimiz yıl 21 bin tona ulaşan kuru üzüm ürünü, bu yıl 13-14 bin tonu geçmeyecektir. Rekoltenin düşüklüğü nedeniyle çiftçimizin yüzü gülmemiştir. Tek temennimiz son haftalarda 5 liraya kadar çıkan kuru üzümün kilo fiyatının önümüzdeki aylarda daha da yükselmesidir. Çiftçilerimiz ihtiyaçları kadar satış yapmalarını ve ürünlerini Ocak ve Şubat aylarına kadar bekletmelerini tavsiye ediyorum."

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol ise üzümde büyük oranda rekolte düşüklüğü gözlendiğini, fiyatlarında düşüklüğe paralel olarak bu yıl yüzde 30 ile 40 oranında artış göstermesi çiftçiye adeta can suyu olduğunu kaydetti.

Muhabir: Turgay Duyar
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ