20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzüm üreticisi yağmura yakalanmama telaşında
02 Eylül 2013 Pazartesi 11:23

Üzüm üreticisi yağmura yakalanmama telaşında

Türkiye'nin en önemli üzüm üretim merkezlerinden Manisa'da, çiftçiler üzüm hasadını yağmura yakalanmadan tamamlamak istiyor- Manisa Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire: "Havalar böyle gider ve yağmur yağmazsa üreticinin yüzünün güleceğini d

TURGAY DUYAR - Türkiye'nin en önemli üzüm üretim merkezlerinden Manisa'da, çiftçiler üzüm hasadını yağmura yakalanmadan tamamlamak istiyor.

Manisa Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyadaki en büyük üretici ve ihracatçı konumunda olduğu çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinde bu yıl ciddi bir artış beklenmediğini söyledi.

Türkiye'de en fazla çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin gerçekleştirildiği Manisa Ovası'nın, "Altın ova" olarak anıldığını ifade eden Kaçire, üzüm hasadının 15 Ağustos tarihinde başladığını ve eylül ayının sonuna dek süreceğini dile getirdi.

Bu yıl verimin düşük olması nedeniyle hasat döneminin kısa süreceğini aktaran Kaçire, "Manisa merkezde birçok üreticimiz üzümünü keserek, kurutmak amacıyla sergilere yatırdı. Ancak bu yıl üzümün kalitesi iyi olmakla birlikte, geçmiş yıllara oranla ürün çok az. O nedenle üreticimiz ürünün bu yıl iyi para edeceğini düşünüyor. Havalar da böyle gider ve yağmur yağmazsa üreticinin yüzünün güleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

- "İşçi sıkıntısı yok"

Manisa'da üreticinin hızla üzüm kesim ve kurutma işlemine devam ettiğini anlatan Kaçire, işçilerin sabahtan akşama kadar belirlen çalışma saatleri içerisinde kesim ve sergiye serme işlemlerine devam ettiğini kaydetti.

Üreticinin bu sezon hasatta çalıştıracak işçi sıkıntısı çekmediğini hatırlatan Mustafa Kaçire, "Üzüm kesme ve sergide çalıştıracak amele bulma konusunda üreticimiz sıkıntı yaşamıyor. Hatta işçi fazlalığı var. Ayrıca üzüm az olduğu için, çalışan işçi ve üzüm kesim süresi de bu sebeple düştü" dedi.

Yağış olmamasının üretici açısından sevindirici olduğunu, hava durum raporlarını yakından takip ettiklerini hatırlatan Kaçire, en az bir hafta Manisa'da yağış beklenmediğini, bunun da üzüm üreticisini sevindirdiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Turgay Duyar
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ