12 Ağustos 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkücüler sahipleniyor ama KURT EFSANESİ ONLARIN
28 Eylül 2008 Pazar 15:58

Ülkücüler sahipleniyor ama KURT EFSANESİ ONLARIN

Yeni kitabı “Destina”yı çıkaran Mine G. Kırıkkanat, Milliyet'ten Melishan Devrim'e verdiği röportajda Türklerin kökeniyle ilgili bir iddia ortaya attı.

Yeni kitabı “Destina”yı çıkaran Mine G. Kırıkkanat, Milliyet'ten Melishan Devrim'e verdiği röportajda Türklerin kökeniyle ilgili bir iddia ortaya attı.

“Almanya'da ispatlandı: Dilimiz yaşamazsa kültürümüz de yaşamaz”
Kitabın bir yerinde ana karakteriniz, “Din, ortak kimliğini dilde bulamayan insan topluluklarına dibinde buluşacakları bir inanç gönderi olmuş” diye düşünüyor. Sizce toplumun birleştiriciliğini sağlayan dil midir?
Kültür nedir diye baktığımızda insan uygarlığının yarattığı ve bizi hayvanlardan ayıran iki ana unsur vardır; biri din, diğeri dil. Dil ve dinin çatısında birleşen insan topluluklarına millet deriz. Yahudileri düşünelim, bir ülkeleri olmadığı halde dillerini ve dinlerini yitirmedikleri için kültürlerini koruyabilmişler. Türkler ise ilk büyük göç dalgasını 1960'larda Almanya'ya verdi ama gidenler dillerini korumayı başaramadı.

ARAP UYGARLIĞIYLA ÖVÜNECEĞİMİZE..
Dilimizi yaşatamıyorsak kültürümüzü de yaşatamayız. Bu durum Almanya'da ispatlandı. Bu kitapta benim toplumu uyarmaya çalıştığım meselelerden bir tanesi de bu. “Gelin, aslınıza sahip çıkın. Etrüsklersiniz siz aynı zamanda” diyorum. Etrüsk uygarlığıyla Romalılar övünüyor, siz onu bırakmışsınız, kendinize ait olmayan Arap uygarlığıyla övünüyorsunuz. “Yapmayın, bu bir yozlaşmadır” demek istiyorum.

“Atatürk'ün ne yapmak istediğini anladım”
Bu konuda DNA araştırmaları yapılıyor ama Türklerin Etrüsk olduğunu söylersek bütün bir tarihi yeniden yazmamız gerekmez mi?
Etrüskler Anadolu'dan geçmişler ama geldikleri yer Orta Asya. Şu anda İtalya'da, son 20 yıldır Ortadoğu'dan geldikleri kabul ediliyor. Son dönemde genetik araştırmalar, tarihin asıl yüzünü ortaya çıkarıyor.

KURT EFSANESİ ROMALILARIN
Kurt efsanesi yıllarca milliyetçiliğin sembolü oldu, oysa Roma'nın kuruluşunu anlatan Romus Romulus hikayesi de aynı.

Bence Etrüsk olmamızın en basit kanıtı bu efsanenin her iki kültürde de bulunması. Niçin biz kurt efsanesini sahiplenmiyoruz çünkü ırkçılık sembolü haline getirdiler. Oysa ilgisi yok. Atatürk'ün ne yapmak istediğini ben bunu keşfedince anladım. Güneş-Dil teorisiydi vesaireydi derken araştırma yaptırmasının sebebi de buydu, bizi büyük bir uygarlığa bağlayabilmek ve Avrupa'ya dönüp “Senin uygarlığının temelini oluşturan Roma'yı ben yarattım” diyebilmekti.
Biz ise bunların hepsine ırkçılık dedik sonradan. Oysa Avrupa'ya “Sen beni dışlayamazsın” demek istiyorum, bu mesajı onlara da iletmek istiyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ