01 Haziran 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukraynada hükümet binasına giden yollar kapatıldı
02 Aralık 2013 Pazartesi 11:13

Ukrayna'da hükümet binasına giden yollar kapatıldı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de devam eden hükümet karşıtı gösterilerde, kalabalık bir grubun hükümet binasına giden yolları kapattığı bildirildi.

Başkent Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda gösteriler devam ederken, kalabalık bir grup hükümet binasının yakınına giderek, Başbakan ve kabinesine istifa çağrısında bulundu.

Bu arada başkent Kiev'de genel grev çağrısına rağmen, metro sisteminin düzenli çalıştığı belirtildi.

Polis, dün bir grup göstericinin devlet başkanlığı dairesine girmeye çalışması üzerine kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etmişti.

Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması ve serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddetmesini protesto eden göstericilerden bazıları daha önce belediye meclisi binasına girmişti.

Yanukoviç, Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmişti. AB dönem başkanı Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta geçen hafta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde AB liderleri ile bir araya gelen Yanukoviç, Birliğin tüm ısrarlarına rağmen kararını değiştirmemişti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ