06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UÇARAK GELİN SEFALAR GETİRİN.
26 Haziran 2015 Cuma 17:05

UÇARAK GELİN SEFALAR GETİRİN.

Bir Turizm bölgesine ne kadar kolay ulaşılabilirse o bölge için Turizmde istenilen seviyi yakalamak o kadar kolay olur. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar için geçerlidir.

UÇARAK GELİN SEFALAR GETİRİN.

 

Bir Turizm bölgesine ne kadar kolay ulaşılabilirse o bölge için Turizmde istenilen seviyi yakalamak o kadar kolay olur. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar için geçerlidir.

 

Güney Ege Bölgesi olarak çok rahat biçimde en az 8-9 ay turizm yapmamız mümkün iken, turizm sezonumuzun neredeyse 3 ay gibi bir sürece sıkışmasından yakınıp durmaktayız.

 

Belki birçok neden sıralanabilir ama; asıl nedenlerin başında, halk arasında “Sakarın Altı” olarak tanımlanan ve aralarında Marmaris ve Fethiye’nin de bulunduğu 7 ilçenin hatta Antalya’nın batı kesiminin deki yerleşim yerlerinin faydalandığı Havalimanı konumundaki Dalaman Havalimanına yurt içi ve yurt dışından direk tarifeli uçak seferlerinin yok denecek kadar az olması gelmektedir.

 

Hal böyle olunca; Turizm sezonu bitince Uçak seferleri de bıçak gibi kesilmekte veya Uçak seferleri kesilince Turizm sezonu sona ermekte. Her iki söylemde de olan bölge ekonomisine, bölge çalışanına, bölge yaşayanına oluyor.

Dengeler bozuluyor, işyerleri zorunluluktan geçici olarak kapanıyor, personel işten çıkartılıyor, sen ben bizim oğlan misali kaderimizle baş başa kalıyoruz.

 

GETOB Başkanı Bülent BÜLBÜLOĞLU ve çalışma arkadaşları uzun zamandan beri bu olumsuzluk zincirini kırmak için çalmadık kapı başvurmadık makam bırakmadılar. Yılmadılar mücadele ettiler. Sonunda ne mi oldu?

Ülkenin önde gelen havayolu firmalarından birisi olan Anadolujet firması önce Ankara-Dalaman arasında karşılıklı tarifeli uçak seferleri başlattı. Hem de en az iki sene bu uçuşları kaldırmamak şartıyla uçuşa geçtiklerini birçoğunuz biliyor olmalı.

 

Aynı havayolu firması şimdi de Yurdun dört bir yanındaki 14 farklı şehirden Ankara bağlantılı olarak Dalaman Havalimanına karşılıklı uçak seferi koydu.

Kimse iyi ama uçuşlar bağlantılı diye burun kıvırmasın. Bugün bağlantılı belki ama yeterli yolcu sayısına ulaşılır yani bu uçuşlar rağbet görürse bağlantı kalkar, uçuşlar direk tarifeli sefere dönüşür. Ne güzel değil mi?

 

GETOB yönetiminin bununla da yetinmediğini biliyorum.

Aynı havayolu firmasıyla işbirliğini geliştirerek kış dönemi için özel programlarla özel paketler hazırlayarak yerli turistlerin ilgisini çekmek ve bölgede ağırlamak için gece gündüz çalışıyor.

 

Yanlış anlaşılmasın diğer havayolu firmaları ile dirsek temasını da hiç kesmiyorlar.

 

Amaç bölgeyi kolay ulaşılabilir turizm merkezi haline getirmek ve turizmde gelişmesini sağlamak. Bölge turizminin gelişmesi demek, daha çok istihdam, ekonomik anlamda daha çok kalkınma ve gelişmişlik demektir.

Bu amaca hizmet edenlere katkı sağlayanlara da teşekkür ediyor, havayolunu kullanarak bölgemize gelenlere de uçarak geldiniz sefalar getirdiniz diyorum.

Ö.Cahit SARIBEY

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ