02 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkler isterse iki saatte Erbil de !
13 Kasım 2008 Perşembe 10:59

Türkler isterse iki saatte Erbil de !

Eğer isterlerse TÜRKLER İKİ SAATTE ERBİL'E GİRER ve hiç kimse de onları çıkartamaz

Avrupa Birliği'nin önemli kurumlarından, Avrupa Güvenlik Çalışmaları Merkezi (ISS) tarafından hazırlanan “PKK'nin Kuzey Irak'taki durumu” konulu raporda, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin PKK'den rahatsız olduğu savunuluyor.

MİT KARAYILAN'LA 2 KEZ GÖRÜŞTÜ
Raporda, bölgesel yönetimin örgütün stratejisi ve üslerini bildiği vurgulanırken Irak'ın kuzeyinde 5 bin PKK'li olduğu ileri sürülüyor. Raporda, Türkiye'nin PKK ile müzakere etmeden Kürt sorununun çözülemeyeceği de savlanırken Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkililerinin örgütün elebaşlarından Murat Karayılan ile 2 kez görüştüğü öne sürülüyor.

ÖCALAN KEMALİST PROPAGANDA YAPIYOR
ISS'nin Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Walter Posch tarafından Kürt bölgesel yönetimi yetkilileriyle görüşülerek hazırlanan raporda, Mesud Barzani'nin oğlu İstihbarat Başkanı Mesrur Barzani'nin PKK hakkındaki görüşlerine de yer veriliyor. Raporda, PKK'nin eylemleriyle Kürtlerin düşmanlarına yardım ettiğini vurgulayan oğul Barzani'nin, “İmralı'da tutulan Öcalan'ın, Türkiye tarafından kontrol edildiğini ve Kemalist propaganda yaptığı” görüşünü savunduğu belirtiliyor.

İSTANBUL VE ANKARA'DA 2 BİN TERÖRİST VAR
Raporda, Irak'ın kuzeyinde görüşülen yetkililere göre, bölgede yaklaşık 5 bin PKK'li olduğu; fakat hemen hemen tüm yetkililerin PKK'lilerin çoğunun Türkiye'de; Diyarbakır, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde bulunduğunu bildirdikleri yer alıyor. Bölgesel yönetimin İçişleri Bakanlığı verilerine göre, sadece İstanbul ve Ankara'da yaklaşık 2 bin terörist bulunduğu belirtiliyor.

BARZANİ DTP'YE SICAK BAKMIYOR
Raporda, Barzani'nin Kürdistan Demokratik Partisi yetkililerinin, PKK'ye yüklenilmesi durumunda, örgütün El Kaide ile işbirliği yaparak dünyayı tehdit eder hale gelebileceğini ilettiği belirtiliyor. Raporda, bölgesel Kürt yönetiminin PKK'nin kontrolünde olarak bilinen Demokratik Toplum Partisi'ne antipati ile baktığı vurgulanıyor.

TÜRKLER İSTERSE 2 SAATTE ERBİL'E GİRER
Bölgesel yönetim sınırları içerisindeki Türk üssü Bamerini'nin önümüzdeki dönemde, Kürt yönetimi tarafından Ankara ile pazarlık stratejisi olarak masaya getirilebileceğine de yer verilen raporda, görüşülen Kürt yetkililerin, “Eğer isterlerse, Türkler iki saatte Erbil'de olabilir ve hiçbir şey onları çıkaramaz” görüşünü ilettikleri öne sürülüyor.

Cumhuriyet

YORUMLAR
cılgın türkleriz biz
süleyman kaya
bunu böyle bilesiniz...
18 Kasım 2008 Salı 00:51
88.247.217.161
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ