28 Mayıs 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeye  krediler durdu
30 Eylül 2008 Salı 19:59

Türkiye'ye krediler durdu

Yabancı dev bankalar bir bir batarken, Türk sanayisini besleyen tüm para muslukları kapatıldı.

Yabancı bankalarla ilgili dile getirilen sakınca, şimdi kendisini gösteriyor. Türk sanayisini besleyen tüm para muslukları kapatıldı.

Dünya piyasalarındaki kriz adım adım Türkiye'ye geliyor. Henüz tam olarak hissedilmedi ancak Türkiye'de banka alan yabancıların çektiği likidite sıkıntısı bunun öncü göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bankacılık sistemini yüzde 42.7'sini kontrol eden yabancı bankalar, Türk halkının da 288 milyar dolarlık mevdatının yaklaşık 100 milyar dolarlık kısmını yönetiyor. Bankaların asli görevi halktan topladığı mevduatı finans sistemine aktarması. Ancak yabancı bankalar daha krizin ayak seslerini duyar duymaz, Türkiye'deki tüm kredileri durdurdu! Ama mevduat kabul etmeye devam ediyorlar.

BİR HAFTADIR KREDİ VERMİYORLAR
Global krize Türkiye penceresinden bakan Merkez Bankası eski Başkanı Yaman Törüner, bugün Milliyet gazetesindeki köşesinde önemi bir tespitte bulunuyor: “Çoğunluğuna yabancıların sahip oldukları Türk bankaları, Türk iş alemine verdikleri kredileri, geçen haftadan itibaren durdurdular. Bu durum, yabancı bankaların Türkiye'den mevduat toplamaya devam edeceklerini; fakat, Türkiye'ye kredi vermeyeceklerini gösteriyor. İşte, daha önceleri, yabancı bankalarla ilgili dile getirdiğimiz sakınca, şimdi kendisini gösteriyor. Yani, Türk insanının mevduatı, yabancılara gidecek. Türk iş alemine kredi verilmeyecek. Yabancı banka iflas ederse, Türk kardeş bankası da iflas etmiş olacak.”

FABRİKALAR KAPANACAK, İŞSİZ SAYISI ARTACAK
Türk halkının sanayi sektörünü fonlamak için bankalara yatırdığı kaynaklar bloke bir şekilde bekliyor. Bu da endişeleri artıyor. Bu durumun ne kadar süreceği ise tam olarak bilinmiyor!

Böyle devam etmesi halinde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1.9 büyümesine rağmen bir önceki döneme oranla önemli ölçüde daralan Türkiye ekonomisi için büyük bir sıkıntı anlamına geliyor.

Yani fabrikalar kapanacak, insanlar işsiz kalacak!

Türkiye ekonomisinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağı öne sürülen bankalar kredi musluklarını açmazlarsa Türkiye ekonomisini zor günlerin beklediği vurgulanıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ