03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeye 20 Milyon Turist geliyor
28 Eylül 2008 Pazar 15:50

Türkiye'ye 20 Milyon Turist geliyor

Geçen yıl Bodrum'da hizmete açtığı butik otelle turizm sektörüne yatırım yapan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, aynı sektörde bir başka yatırımı düşünmediğini bildirdi.

KILIÇ HOLDİNG TURİZME YATIRIM YAPMAYACAK
-YÖNETİM KURULU BAŞKANI KILIÇ: ''TURİZME YATIRIM, BODRUM'DAKİ BİR OTELLE KALACAK''

-''TÜRKİYE'YE 20 MİLYON TURİST GELİYOR, GELİR 16 MİYAR DOLAR''

-''TURİZM ÖNCELİĞİMİZ ANCAK, BU ŞARTLARDA DEĞİL''

-''5 YILDIZLI TURİZM Mİ YAPACAĞIZ YOKSA PANSİYONCULUK MU?
TÜRKİYE'NİN BUNA KARAR VERMESİ LAZIM''
Geçen yıl Bodrum'da hizmete açtığı butik otelle turizm sektörüne yatırım yapan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, aynı sektörde bir başka yatırımı düşünmediğini bildirdi.
Başta akvakültür olmak üzere kanatlı, tarım, hayvancılık, inşaat, turizm ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, AA muhabirine Türk turizminin hak ettiği yerde olmadığını söyledi.
Kılıç, geçen yıl Göltürkbükü'nde arsa hariç 8 milyon YTL'lik yatırımla kurduğu Villa Kılıç Otel'in, denize sıfır konumu, kum plajı, iskelesi ve konforlu ortamıyla boş kalmadığını ancak, buradan ticari bir beklentisinin de olmadığını belirtti.


Otelin, turizm sektörüne yaptığı son yatırım olacağını ifade eden Kılıç, ''başka yatırım düşünmüyorum. Çünkü mevcut koşullarda turizm para kazandırmıyor'' dedi.


Türkiye'nin turizmde önce imajını değiştirmesi gerektiğini ifade eden Kılıç, ''ucuz tatil cenneti olmamalıyız. Türkiye'ye gelen turist tatil için kişi başına yaklaşık 575 dolar ödüyor'' diye konuştu.
Turistin, beş yıldızlı otele her şey dahil ödediği para ile aslında beşinci sınıf bir pansiyonda bile tatil yapamayacağını savunan Orhan Kılıç, şunları söyledi:
''Türkiye'ye yılda 20 milyon turist geliyor, geliri 16 milyar dolar. Oysa, ülkemizde 250 milyar dolarlık turizm yatırımı var. Bu yatırımı da yurt dışına borçlanarak yapmışız. 250 milyar dolar için zaten yurt dışına ödenen faiz de o kadar. Burada kazandığımız bir şey yok.


Tesisler kullanıldıkça eskiyor, teknolojisi geriliyor, yenilenmesi gerekiyor. Yarın daha da eskiyecek, yıpranacak, ancak, onaracak paramız olmayacak. Çünkü, Türkiye'ye turizm para kazandırmıyor. Bu demek değil ki turizmi yeriyoruz. Bu ülkenin politikalarının değişmesi gerektiğine inanıyoruz. 25 paunda her şey dahil sistemle bütün Avrupa'yı buraya getirmek bence doğru değil.''


Kılıç, Türkiye'nin de Türkiye'deki turistik tesislerin de Avrupa'dan kötü olmadığını belirterek, ''tam tersi artılarımız var. Bu ülke bir cennet. Bu nedenle yok pahasına fiyatlarla tatil yaptırılmasını da doğru bulmuyorum. 5 yıldızlı turizm mi yapacağız yoksa pansiyonculuk mu? Türkiye'nin buna karar vermesi lazım'' dedi.


Geçen yıl Bodrum Göltürkbükü'nde hizmete açtığı otelin her zaman dolu olduğunu ancak, buradan ticari bir beklentisinin bulunmadığını ifade eden Kılıç, ''Bu şartlarda yeni bir turizm yatırımı düşünmüyorum'' dedi.

-TURİZM VE BALIKÇILIK-

Konusunda Avrupa'nın en büyük balık yetiştiricisi, yavru balıkta ise dünyanın en büyük kapasitesine sahip önemli bir tedarikçisi olan Kılıç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kılıç, turizm ve balıkçılığın aynı anda Türkiye'de gelişmesi gerektiğini de savundu.


Kılıç, bu sektörlerin birbirine zarar vermesinin mümkün olmadığını belirterek, ''gelen turiste ithal balık yedirirsen bu insan bir daha buraya gelmez. Bu nedenle hangi otel sahibine ya da yöneticisine sorarsanız sorun balık çiftliklerinden rahatsız olmadığını söyleyecektir. Buna rağmen turizmle balıkçılık sektörü birbirine düşman kardeş gibi gösterilmeye çalışılıyor'' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ