15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Kökenli Avusturya Vatandaşı Yaklaşık 70 Bin Seçmen Bulunuyor.
28 Eylül 2008 Pazar 01:49

Türk Kökenli Avusturya Vatandaşı Yaklaşık 70 Bin Seçmen Bulunuyor.

Yaklaşık 200 Bin Türk'ün Yaşadığı Avusturya'da Bugün Erken Genel Seçime Gidiliyor. Avusturya'da 6 Milyon 931 Bin 332 Seçmen Bulunuyor. Bu Seçimde Seçmen Yaşı 16'ya Düşürüldüğü İçin Türk Kökenli Avusturya Vatandaşı Yaklaşık 70 Bin Seçmen Bulunuyor.

Yaklaşık 200 bin Türk'ün yaşadığı Avusturya'da bugün erken genel seçime gidiliyor. Avusturya'da 6 milyon 931 bin 332 seçmen bulunuyor. Bu seçimde seçmen yaşı 16'ya düşürüldüğü için Türk kökenli Avusturya vatandaşı yaklaşık 70 bin seçmen bulunuyor.


Koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halkçı Parti'nin (ÖVP) başa baş bir yarış vermesi bekleniyor. Ancak hiçbir partinin tek başına iktidar olması beklenmiyor. 4 parti toplam 22 Türk kökenli adayı listesine aldı. Bu adayların arasında seçilme şansı olan tek aday Yeşiller Partisi'nin (Die Grünen) genel listenin 3. sırasından aday gösterdiği Alev Korun. Seçilmesi halinde, Korun, Avusturya'nın ilk Türk asıllı milletvekili olacak.


Aşırı sağ yükselebilir

Anketler, seçmenin önemli bir kısmının kararsız olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle, aşırı sağın tepki oylarını alarak güçlenebileceği yorumları yapılıyor. Avusturya'nın 2006 yılındaki yaptığı genel seçimlerde iktidara gelen SPÖ koalisyon ortağı olan İkinci büyük parti ÖVP'den sadece yüzde 1 fazla oy alabilmişti. Siyasi gözlemciler bu seçimlerde de hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemeyeceği görüşünde birleşiyorlar. Bu nedenle Türk kökenli seçmenlerin yönelecekleri partiler iktidar için büyük avantaj elde etmiş olacaklar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ