03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk doktorun uluslararası başarısı
15 Kasım 2013 Cuma 14:58

Türk doktorun uluslararası başarısı

Göbek deliğinden robotik yöntemle rahim alma operasyonu gerçekleştiren ve yaptığı operasyon ABD'deki uluslararası kongrede canlı yayımlanan Prof. Dr. Şendağ, takdir topladı

Ege Üniversitesi (EÜ)Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, göbek deliğinden girerek robotik yöntemle rahim alma operasyonu gerçekleştiren ve yaptığı operasyon ABD'deki uluslararası kongrede canlı yayımlanan Prof. Dr. Fatih Şendağ, takdir topladı.

Dün Türkiye saati ile 17.00'da gerçekleştirilen ve yaklaşık 70 dakika süren operasyon, Washington'daki Dünya Jinekolojik Endoskopi Kongresi'nde canlı yayımlanarak 85 ülkeden binlerce jinekoloğuna izlettirildi.

Prof. Dr. Şendağ, Ege Üniversitesi Bilgi İletişim Teknolojileri Merkezi tarafından gerçekleştirilen canlı yayında meslektaşlarının sorularını da yanıtladı. Prof. Dr. Şendağ'ın yaptığı başarılı operasyon, meslektaşlarınca alkışlandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Şendağ'ı kutlayarak "2009 Mart ayından itibaren Türkiye'de ilk defa tek delik laproskopik ameliyatları da biz yapmıştık. 2013 başında yine Türkiye'de ilk defa tek delik robotik ameliyatlar Prof Dr. Fatih Şendağ tarafından gerçekleştirilmişti. Bu başarılar dünya tıp literatürüne girdi. Şimdi, Ege Üniversitesi'nin bir ilki daha oldu. Buna sadece Türk hekimleri değil dünyanın tıp alemi tanık oldu. Çok mutluyuz" diye konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Aşkar ise "Robotik Cerrahi de geldiğimiz nokta gurur verici. Dünyadan geri kalmadığımız gibi teknolojiyi çok yakından takip ediyor hatta önderlik de ediyoruz. Fatih hocamızı kutluyoruz" dedi.

Muhabir: Ramazan Ercan
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ