11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizmciler Bayrama Hazır
26 Eylül 2008 Cuma 13:49

Turizmciler Bayrama Hazır

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de Ramazan Bayramı hazırlıkları tamamlandı.

Turizmciler, ramazan ayı ve okulların açılmasıyla azalan yerli turist yoğunluğunun, 9 günlük bayram tatilinde artmasını bekliyor.
Sonbaharla birlikte yerli turistlerin ayrıldığı Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de sahiller yabancı turistlere kaldı.
Hava sıcaklığının bir haftadır 20 derece civarında ölçüldüğü turistik ilçelerde özellikle kuzey ülkelerinden gelen turistler, gün boyunca denize girip güneşlenerek suyun ve güneşin tadını çıkarıyor.
Bayram tatilinde yerli turist sayısında artış bekleyen turizmciler ise hazırlıklarını günler öncesinden tamamladı.

-AKYAKA'DA DOĞA SPORLARI-

Turizmciler, bayram tatilinde Muğla'nın doğal güzellikleriyle ünlü Akkaya beldesini çok sayıda yerli turistin ziyaret etmesini bekliyor.
Belediye Başkanı Ahmet Çalca, 9 günlük bayram tatili öncesinde beldedeki otel ve apartların büyük ölçüde dolduğunu bildirdi. Akkaya'nın, Bodrum ve Marmaris'ten farklı olduğunu kaydeden Çalca, şöyle konuştu:
''Biz farklı bir turizm anlayışı benimsedik. Beldemizde, gürültülü müzik yapan eğlence yerlerine ruhsat vermiyoruz. Bu konuda esnafı bilinçlendirdik. Buraya gelen yerli ve yabancı misafirler, doğayla iç içe dinlenme fırsatı buluyor. Birçok turist, tur programlarına katılıp gezdikleri eşsiz koyların tadını çıkarıyor, gün batımında balık avlayarak dinleniyorlar.''

-GÖKOVA'DA GÜN BATIMI-

Bölgeye sonbahar mevsiminde tatile gelen turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında ise Gökova sahilleri geliyor.
Gökova'nın doğal güzellikleriyle ünlü Azmak mevkisinde tekne turuna çıkan turistler, doğayla baş başa kalıyor.
Turistler, akşam saatlerinde Gökova Körfezi'nde gün batımını eşliğinde denize girerek suyun tadını çıkarıyor. Bazı turistler ise gün batımında oltayla balık tutarak dinleniyorlar.

-BODRUM BAYRAMA HAZIR-

Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri Orhan Kavala, turizmcilerin Ramazan Bayramı tatilinden umutlu olduğunu belirtti.

Bodrum'da turizm sezonun devam ettiğini ifade eden Kavala, ''Büyük ve orta ölçekli otellerde önemli oranda yabancı turist var. Yerli acentelerden de bayram için ekstra talepler geliyor. Bizden fiyat alıyorlar. Bayramda Bodrum'da turizm açısından yoğunluk yaşanacağını düşünüyoruz'' dedi.
Bayram tatilinde otel fiyatlarının yaz sezonuna göre daha düşük olacağını bildiren Orhan Kavala, şunları kaydetti:
''Turizm sezonunun sonuna yaklaştık. Otel fiyatları Temmuz ve Ağustos aylarına oranla düştü. Tatilciler, aynı kalitede hizmeti şimdi daha ucuza alacak. Bodrum'da çok az yerli turist var. Sahiller yabancı turistlere kaldı. Eylül ve ekim ayının ilk haftaları Bodrum'da tatil için en iyi dönemlerdir. Otellerde iş yoğunluğu azaldığı için personel daha iyi hizmet verir. Sahiller boştur. Güneş ve deniz bu aylarda daha da güzeldir. Tatilcileri bu bayramda Bodrum'a bekliyoruz.''

-FETHİYE'DE BAYRAMA ÖZEL PAKET PROGRAMLAR HAZIRLANDI-

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Yavuz Torunoğulları, çok sayıda yerli turistin ilçedeki otellerde bayram tatili öncesi yerlerini ayırttıklarını belirterek, ''Fethiye'deki oteller büyük ölçüde doldu'' dedi.
Fethiye'deki otellerde bayram tatili boyunca özel paket programlar hazırlandığını bildiren Torunoğulları, şöyle konuştu:
''Turizmciler, günler öncesinden hazırlıklarını tamamladı. Bayramda çok sayıda yerli turistin ilçemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Tatilciler, günlük tekne turlarına katılarak, 12 adaları gezebilir, Fethiye ile Göcek arasındaki bir birinden güzel koyları ziyaret edebilirler. Doğal güzellikleriyle ünlü Kelebekler vadisi ve Saklıkent kanyonu da tatilcilerin gezebileceği yerler arasında. İsteyenler, Eşen Çayı'nda kano yapabilir, dileyen Babadağ'dan yamaç paraşütüyle atlayabilir. Terk edilmiş bir Rum köyü olan Kayaköy'ün yanı sıra Cadianda, Letoon, Pınara, Sidyma, Arsada, Xanthos ve Patara antik kentleri de görülmesi gereken yerler arasında.''


-MARMARİS TATİLCİLERİ BEKLİYOR-

Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, tatilde Marmaris'i ziyaret edecek turistlerin, Günnücek, Yalancı Boğaz ve Cennet Adası'nı gezebileceklerini söyledi.

Marmaris'in sonbaharda daha da güzel olduğunu bildiren Açıkgöz, ''Marmaris, gece eğlenmek isteyenlere olduğu kadar gündüz doğa ile baş başa kalmak isteyenler için de bir çok alternatif sunuyor'' dedi.

Bayram tatilinde Marmaris'teki büyük otellerin yüzde yüze yakın dolu olacağını söyleyen Açıkgöz, ''Şu anda çok sayıda yabancı turist var. Oteller yüzde 75 dolu. Okulların açılmasıyla birlikte boşalan yüzde 15'lik kısım, bayram tatilinde gelecek yerli turistlerle dolacak'' diye konuştu.

-DATÇA VE DALYAN-

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Meral Beltan, birbirinden güzel koylarda gezip doğanın ve denizin tadını çıkarmak isteyenlerin Dalyan ve Datça'yı tercih edebileceğini söyledi.

Beltan, ''Datça'da Gökçeler Bükü, Küçük Çatı, Kızılağaç, Alavara, Çakal, Damlacık, Mersincik, Murdala, Palamut, Hayıt, Kızıl bük, Domuz bükü, Akvaryum ve Lindos koylarını gezilebilir'' dedi.

Meral Beltan, Datça'ya geleceklerin Knidos antik kenti, Afrodit heykeli, Burgaz ve Sarı Liman kalıntılarını görmelerini tavsiye etti.

Beltan, tatilini Kral mezarları ve Caretta Caretta'larıyla ünlü Dalyan'a geçireceklerin tekne turuna katılarak Aşı ve Bakardi koyları ile Ekincik körfezini görebileceğini söyledi.

Tatilcilerin, geceleri mehtap turlarına da katılabileceğini bildiren Beltan, ''Mehtap turunda Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında dolaşılır, sonra İztuzu kumsalına ve denize çıkılır. Tatilciler, ayın ışığının yansıdığı denizde tüm yılın yorgunluğunu atabilirler'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ