12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüketim yoksa üretmek anlamsız
05 Aralık 2008 Cuma 13:23

Tüketim yoksa üretmek anlamsız

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, AKP'nin altı yıllık iktidarı döneminde dış ticaret açığının ve borçların dağları aştığını, maliyenin dibe vurmak üzere olduğunu söyledi.

BORÇ DAĞLARI AŞTI, ÜLKE DİBE VURDU


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, AKP'nin altı yıllık iktidarı döneminde dış ticaret açığının ve borçların dağları aştığını, maliyenin dibe vurmak üzere olduğunu söyledi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi. Son aylarda ekonomide ciddi bir çöküş yaşandığını belirtti. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, AKP Hükümeti zamanında dış ticaret açığının son aylarda rekor üstüne rekor kırdığını vurguladı, bunun da yaşanan ekonomik çöküşte katkısı olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Baş, öte yandan AKP hükümetinin Cumhuriyet tarihi boyunca gelmiş geçmiş hükümetlerin 80 yılda yaptığından daha fazla borçlanma gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle konuştu: “Bu hükümet bir yılda, 80 yılda yapılan borcun kat kat fazlası borçlanma yapmıştır. Peki buna karşılık ne yapılmıştır? İşçi istihdam edecek iş sahaları mı açılmıştır? İşçi sayısı 5 milyondan 6 milyona mı çıktı? Memur sayısı 2 milyondan 2,5 milyona mı çıktı? Yüzde 5 büyümeden bahsediliyor. Böyle bir büyüme her evden bir kişinin iş sahibi olması demektir; olmuş mudur? Elbette ki hayır! Ama işçi ve memur sayısında mevcut istihdamdan bile tenkisat yapılmıştır.”

Tüketim yoksa üretmek anlamsız

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş dünya piyasalarında yaşanan krizi de değerlendirdi. ABD'nin krizden kurtulmak için Milli Ekonomi Modeli'nde ifade edildiği gibi tüketim kesimini destekleme kararı aldığını ifade eden Prof. Dr. Baş şunları söyledi:

“Ekonominin kurtulması için bir şart var. Üretiminiz ne kadar güçlü olursa olsun onu tüketecek insan devrede olmadıktan sonra o üretim sıfırdır. Bak sen üretiyorsun, tüketen yok. Kaldın burada ne yapacaksın? Tüketim aslında en büyük kaynaktır. Ben işte bu sistemden hareketle sürekli büyümenin kurallarını ortaya koydum.. İlk defa dünya tarihinde sürekli büyümeyi Milli Ekonomi Modeli ortaya koymuştur.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ