15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuğluktan Erdoğana eleştiri
06 Ekim 2008 Pazartesi 18:04

Tuğluk'tan Erdoğan'a eleştiri

DTP milletvekili Aysel Tuğluk Roj TV'ye bağlandı. Aktütün saldırısını değerlendirdi. Erdoğan'ın bakın nasıl eleştirdi?

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Aktütün Karakolu'na yönelik saldırıyı değerlendirirken, Başbakan Erdoğan'ı yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirerek, “Sorunlara çare bulması gereken bir başbakan askeri yetkili gibi konuşmaya başladığında elbette burada akli bir durum söz konusu değildir" dedi.

DAHA ÖNCE UYARMIŞTIK

PKK çizgisinde uydu aracılığıyla yayın yapan Roj TV'nin Brüksel'deki stüdyosunda DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ile kapatılan DEP'in eski milletvekili Mahmut Alınak konuk oldu. Tuğluk, Aktütün Karakolu'na yönelik yapılan hain saldırıya ilişkin görüşlerini açıklarken, DTP olarak bu yılın başından itibaren sürecin bu yönde gelişeceğine ilişkin öngörülerde ve çeşitli uyarılarda bulunduklarını söyledi. Tuğluk, “Maalesef gelinen noktada görüyoruz ki, ölümler, acılar yaşanmaya devam ediyor. Sonuç itibariyle toplumsal barışını sağlayamayan bir çatışmanın içerisindeyiz. 40 bin insanımızı kaybettik. Yaşanan her acı, her ölüm doğal olarak bizleri üzüyor. Türkiye'de temel mesele siyasetin gerginlik ve çatışma üzerinden götürülmesinden kaynaklanıyor” dedi.

İNİSİYATİF ORDUDA

Türkiye'de sorunlara çözüm bulması gereken siyasi iradenin ortaya çıkmadığını TBMM'de ele alınacak tezkere olayı ve diğer devir teslim törenlerinde inisiyatifin siyasi iradenin elinde olmadığını gördüklerini savunan DTP Milletvekili Tuğluk, “İnisiyatif tamamen militarist yapılara, orduya devredilmiş durumda. Mantalitede bir değişim yaşanmıyor Türkiye'de hala sorunun bir askeri yaklaşım, operasyonel sorun olduğuna dair mantık devam ettiriliyor. Bu yaşananların altında bunlar var. Sorumluluğu elbette bu sorunu bu mantalite ile devam ettirenlerdedir” diye devam etti.

BAŞBAKAN ASKERİ YETKİLİ GİBİ KONUŞUYOR

Türkiye'deki Kürt ve Türk annelerinin çatışmaların bitmesini istediklerini, bu acıların devam ettiği sürece seslerini yükselteceklerini söyleyen Tuğluk, şunları söyledi:

“Bizler belki geçmişte yaşananlardan bir kez daha ders çıkarmaya, yüzleşmeye gidip daha ciddi bir sorumluluk yüklenmek durumundayız. O nedenle bu süreçte başbakanın açıklamalarını da takip ettim. Bir ülkenin başbakanı, sorunlara çare bulması gereken bir başbakan askeri yetkili gibi konuşmaya başladığında elbette burada akli bir durum söz konusu değildir. O nedenle ben siyasilerin bu noktada sorumluluklarının farkına vararak gerçekten bu ölümleri durduracak bir çözüm sürecine eğriltecek bir iradeyi ortaya çıkarmaları gerekiyor. Milliyetçi, ırkçı söylemlerle gidilecek bir adım yolun kalmadığını hep beraber yaşadık ve gördük. İnanıyorum ki, umuyorum ki süreç bu konuda eğrilir, sorgulamaya yeni bir başlangıca eğrilir ve yeni acıların yaşanmayacağı bir süreci hep beraber başlatırız.”

MİLLİYETÇİLİĞİN KAZANANI OLMAZ

Aysel Tuğluk, milliyetçi yönelim ve çatışmaların çok büyük acı ve ölümlere yol açtığını, halkı bundan koruyacak önlemler alınması gerektiğini vurgularken, “Hiçbir şekilde milliyetçiliğin olumsu yoktur. Sonuçta zararlıdır milliyetçilik. Dolayısıyla bu kadar inkarcı yaklaşırken insanları bu kadar yok kabul edersen, 1 askere karşı 1 DTP'liyi öldürebilirsin demek, buna beraat kararı vermek çok ırkçı bir bakış açısı stratejidir. Bu milliyetçi çatışmalardan hepimiz çok şey kaybederiz, kazananı olmaz. Bu süreçlerde ya hep beraber kazanacağız ya da hep beraber kaybedeceğiz. Buna böyle bakmak gerek” diye devam etti.

Eski milletvekili Alınak, Türkiye'de olaylara ilişkin hükümet, Genelkurmay ve medyanın tutumunu eleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ