02 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tsk sınırlara el koydu !
07 Ocak 2009 Çarşamba 10:49

Tsk sınırlara el koydu !

Türkiye'nin bir bölümünü başka adla gösteren haritalara son. Kürdistan haritaları askeri kızdırdı. Yasal düzenleme geliyor…

ANKARA – MHP Genel Başkana Devlet Bahçeli'nin, daha geçen ay TBMM'de gösterip eleştirdiği Türkiye'nin bir bölümünü Kürdistan olarak gösteren haritalar gibi 'kasıtlı ve yanlış haritalara” fren geliyor. Türkiye'de basılacak ve ithal edilecek tüm haritalara askerden onay alma şartı getirildi. Artık tüm haritaları askerler denetleyecek.

Haritalara askeri onay için kanun değişikliğine gidiliyor. Değişik, son dönemde ortaya çıkan ve uluslar arası toplantılarda da gündeme gelen Türkiye'nin bazı illerinin dahil edildiği Kürdistan ve Ermenistan haritaları gibi bazı haritalara karşı önlem olarak gündeme geldi.

AK PARTİLİ VEKİLİN TEKLİFİ
TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kemal Yardımcı tarafından Meclis Başkanlığı'na sunulan ve 38 maddeden oluşan kanun teklifinde, başta Askerlik Kanunu olmak üzere birçok kanunda değişiklik öngören kanun teklifinde haritalarla ilgili bu sürpriz değişikliğe de yer verildi.

Kanun teklifinde, 1925 tarihli 657 sayılı Harita Genel Komutanlığı Kanunu'na haritalar konusunda yeni bir madde eklenmesi öngörülüyor. Böylece, Türkiye'de basılacak veya ithal edilecek tüm haritaların Harita Genel Komutanlığı'ndan onay alınması şartı getirilecek. Teklifin 17. maddesinde yer alan düzenlemeyle şu yenilikler getiriliyor:

HARİTA, KÜRE VE ATLAS
-“Ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslararası alanda istismar edilebilecek nitelikteki haritaların üretiminin ve kullanımının önlenmesi maksadıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yurt içinde üretilecek, ithal edilecek veya yayımlanacak olan basılı ve sayısal her türlü kara ve hava haritaları, atlas, küre ile benzeri harita ve harita bilgisini içeren her türlü doküman için, Harita Genel Komutanlığı'ndan uygunluk onayı alınacak”

KURUMLAR İSTİSNA
- “Kamu kurum ve kuruluşlarının kanunlarla verilmiş harita yapma görevlerine istinaden ürettikleri veya ürettirdikleri haritalar için Harita Genel Komutanlığı'ndan uygunluk onayı almayacaklar. Bu haritalarda, ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslararası alanda istismar edilebilecek nitelikteki hususların yer almaması, ilgili kamu kurum ve kuruluşunun sorumluluğunda olacak.”

HAPİS CEZASI
- “Uygunluk onayı alınmadan basılan, dağıtılan veya yayımlanan dokümanlar; Türk milli menfaatlerini, Türk varlığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, Türklüğün tarihi ve manevi derlerini tehlikeye düşürecek nitelikte ise, bu harita, atlas, küre ve benzeri dokümanı dağıtanlar veya yayımlayanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve bin günden beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.”

KOMUTAN ONAY VERECEK
-“ Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler; basım, dağıtım veya yayımı konusunda uygunluk onayı aldıkları her türlü kara ve hava haritaları ile atlas, küre ve benzeri dokümanı, üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan beş yıl kullanabilecekler. Beş yılın bitiminde, yeniden Harita Genel Komutanlığına göndererek uygunluk onaylarını alacaklar.”

ÜLKE MENFAATİ
Kanun değişikliğinin gerekçesinde, “Ülkemiz hak ve menfaatlerinin korunması açısından; Ege'de yıllarca savunduğumuz tezlerimizle çelişen ve uluslar arası hukuk açısından bir geçerliliği olmayan bu ve benzeri konularda, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, tüm birimlerin uyarılması ve tezlerimiz konusundaki bilincin artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması, uluslar arası platformda orta ve uzun vadede, Türkiye aleyhine aidiyet ve tarihsel hak iddiasına zemin teşkil edebilecek üretim şekillerinin önlenmesi, Kıbrıs Adası'nı kapsayan haritalarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sınır, renk ve yazı ile gösterilmesi hususları büyük önem kazanmaktadır” denildi.

Gerekçede ayrıca, “Ülke menfaatlerine uygun olmayan ve uluslararası alanda istismar edilebilecek nitelikteki haritaların üretim ve kullanımının önlenmesi amacıyla harita, atlas, küre ile harita ve harita bilgisi içeren her türlü doküman için Harita Genel Komutanlığı'ndan uygunluk onayı alınması zorunluluğu getirilerek, bu zorunluluğa uymayanlar hakkında uygulanacak yasal müeyyideler düzenlenmiştir” ibaresi de yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ