16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tlos Tiyatrosu eski görkemine kavuşacak
03 Eylül 2013 Salı 14:43

Tlos Tiyatrosu eski görkemine kavuşacak

Kazı Başkanı Prof. Dr. Korkut:- "Tlos Tiyatrosunda çok hassas bir çalışma yürütüyoruz ve iş bitiminde buranın orijinal hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz

Likya bölgesinin en önemli yerleşimlerinden olan Tlos Antik Kenti, antik tiyatroda devam eden restorasyon çalışmalarıyla eski görkemine kavuşacağı günü bekliyor.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Tlos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut başkanlığında gerçekleştirilen çalışmalarda, Likya dönemine ait antik tiyatroda restorasyona yönelik kazı çalışmaları devam ediyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki Tlos kazı çalışmalarından birisinin de Tlos Tiyatrosu olduğunu söyledi. Antik tiyatroda restorasyona yönelik kazı çalışması yürüttüklerini belirten Korkut, ortaya çıkan tüm buluntuların belgelenerek bilgisayar ortamında çizimini yapıp, ayağa kaldırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Korkut, geçen yıl sahne binasını ayağa kaldırma çalışması yaptıklarını hatırlatarak, bu yıl ise tiyatronun orkestra ve oturma sıralarına yönelik çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Antik tiyatrodaki çalışmaların yaklaşık 20 gündür devam ettiğini anlatan Korkut, "Yüzlerce mimari blok kaldırıldı ve taş tarlasına taşındı. Tlos Tiyatrosu çok özel, çünkü Tlos'un kendine has bir yapısı var. Hem gösterişli sahne binası, hem de oturma sırası düzenlemesiyle çok özel bir mimari yapısı var" diye konuştu.

"Tlos Tiyatrosunda çok hassas bir çalışma yürütüyoruz ve iş bitiminde buranın orijinal hale gelmesi için elimizden geleni yapıyoruz" diyen Korkut, vinçler yardımıyla her biri yaklaşık 2-3 ton olan taşları kaldırarak, traktörlerle hafriyatlarını taşıdıklarını bildirdi.

Yoğun bir tempoyla korumaya yönelik de çalışmalar yürüttüklerini belirten Korkut, "Bazilika alanındaki kazılarımız tamamlandı. Çok güzel bir mozaik zemin döşemesi ortaya çıktı. Tümünü açamadık ama korumaya yönelik bir çalışmayla gün yüzüne çıkartacağız. Arkeolojik olarak baktığınızda buranın tarihini aydınlatacak çok küçük buluntularımız da var. Onları da müzeye gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Ahmet Kayır

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ