16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TİKADdan Arcayüreke kınama
02 Eylül 2013 Pazartesi 18:43

TİKAD'dan Arcayürek'e kınama

TİKAD Başkanı Bulut, Cumhuriyet gazetesi yazarı Arcayürek'i, dünkü yazısında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın eşlerine karşı kullandığı üslup nedeniyle kınadı.

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilifer Bulut, Cumhuriyet gazetesi yazarı Cüneyt Arcayürek'i, dünkü yazısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşlerine karşı kullandığı üslup nedeniyle kınadı. Bulut, "Siyasi görüşleri ne olursa olsun, insanların kıyafet seçimleri onların özgürlük alanlarıdır ve Cüneyt Arcayürek gibi köşe yazarlarının kadınları kıyafet ve bedenlerinden dolayı aşağılamaları kabul edilemez bir durumdur" ifadesini kullandı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bulut, Türkiye'de kadınların gerek toplumsal gerekse siyaset alanında son on yılda oldukça önemli yollar kat ettiğini, üretim dahil, iş dünyasının her alanında kendini ortaya koyarak ülkenin ekonomik hayatında da etkili bir yer tuttuğu belirtilerek, ülkenin kaderi şekillendirilirken kurtuluş savaşında kadın ve erkek birlikte yol alındığını vurguladı. 

Açıklamada, Türkiye'yi daha ileri taşımada da kadınların her zaman hep en ön safta olduğunu ve en büyük çileleri de en çok onların çektiğini dile getirerek, şu ifadelere yer verdi:

"Ama buna karşılık, Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılık o noktaya varmıştır ki, kadının kıyafeti, görünümü, duruşu, konuşma tarzı gibi son derece kişisel konular dahi siyaset ve hatta toplumsal ayrımcılık malzemesi yapılabilmiştir. Türkiye demoratikleşme yolunda önemli adımları atmışken; bugün hala kadının kıyafetini, görünümünü siyaset malzemesi yapan sözüm ona aydınlar olduğunu görmekten TİKAD olarak büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Siyasi görüşleri ne olursa olsun, insanların kıyafet seçimleri onların özgürlük alanlarıdır ve Cüneyt Arcayürek gibi köşe yazarlarının kadınları kıyafet ve bedenlerinden dolayı aşağılamaları kabul edilemez bir durumdur.  Cüneyt Arcayürek'in Cumhurbaşkanımızın eşine ve Başbakanımızın  eşine karşı 1 Eylül 2013 tarihli köşe yazısında kullandığı üslubu  son derece nezaketsiz bulduğumuzu, entelektüellikten uzak, dogmatik bir beynin ürünü olduğu açıkça belli olan bu kaba ve düşüncesiz üslup sebebiyle de  kendisini kınadığımızı ifade etmek isteriz."

İnanç özgürlüğünün, bireysel hak ve özgürlüklere dönük derin bir tahammülsüzlüğü gösteren ve 21. yüzyıla hiç yakışmayan bu çağ dışı tutumun, kadına karşı yapılmış saygısızlık sınırını aştığı vurgulayan Bulut, kadını bir anlamda sömürü malzemesi yapan bu ve benzeri yaklaşımlar karşısında bütün kadınların ortak tavır alması, kadın yazarların, gazetecilerin, entelektüellerin ve kanaat önderlerinin sessiz kalmaması gerektiğini kaydetti.  

Açıklamada, bugüne kadar başardıklarıyla Türk kadınının, gücünü herkese kanıtladığına dikkati çeken Bulut, şu değerlendirmeyi yaptı:

 "TİKAD olarak, kadını aşağılayan bir zihniyetin tezahürü olan her türlü dil ve üslubun karşısında olduğumuzu ve bu türden ayrımcılıklarla mücadele etmeyi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz." 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ