13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Telefonda ihanet sözler
03 Ekim 2008 Cuma 11:13

Telefonda ihanet sözler

GATA'da ikinci çürük raporu skandalı patlak verdi. Jandarma'nın telefon dinlemesine ilginç konuşmalar takıldı.

Askeri mahkemede görülen 53 sanıklı davanın kilit ismi Neşe Başer'in, GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olduğunu iddia ederek çok sayıda kişiye sahte çürük raporu ayarladığı ortaya çıktı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), geçen Mayıs ayında büyük bir çürük raporu skandalıyla sarsılmıştı. Akademi, bugünlerde ikinci skandal gündeme damgasını vurdu. Haftalık Yeni Aktüel derginin haberine göre 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen ikinci skandalın davasında aralarında albay ve yarbayların da bulunduğu 53 kişi yargılanıyor.

Yargılananlar arasında, çürük raporu için aracılık yapan ve kendisini GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olarak tanıtan Neşe Başer dikkat çekiyor. Skandalın ortaya çıkarılmasından bir süre önce Edirne Jandarma Komutanlığı, şehirde bazı kişilerin, askerlikten kurtulmak için çürük raporu verdikleri bilgisine ulaştı. Soruşturmanın derinleştirilmesi üzerine Neşe Başer ismine ulaşan jandarma, Başer'i teknik takibe aldı.

Mehmetçik olmak istemeyenler

Başer'in telefonlarını dinleyen jandarma, ilginç konuşmalara tanık oldu. Jandarma, "Alo buyurun, çürük danışma hattı" diyerek telefonunu açan Başer'in, "Darda kalan, zorda kalan, Mehmetçik olmak istemeyenler, doğru yerdesiniz, doğru adrestesiniz, doğru adama geldiniz, en geç 15 gün içinde işiniz bitecektir ama bana biat etmelisiniz" ifadelerini kayıt altına aldı.

"Paşa akrabamdır"

Başer'in, 14 klasörden oluşan telefon kayıtları arasında, GATA Komutanı Tümgeneral Tuncay Çakan'ın akrabası olduğunu söylemesi dikkat çekiyor. Başer, yine bir sahte çürük raporu alma girişimi sırasında Burdur-Gölhisar Askerlik Şubesi'yle yaptığı telefon görüşmesinde ilginç itiraflarda bulunuyor. Başer, "Tuncay Paşa ile akrabayız. Babamların akrabası olduğunu biliyorum, buraya gelmeden önce de Malatya'da kardeşim onun yanında askerlik yaptı, hatta ifademin başında amcalarımın Çamlıca'da Habil Yarbay tarafından tedavi edildiğini söylemiştim. Bunlardan Fariz Çakan isimli amcam Çamlıca'da bizzat yattı" diyor.

50 bin YTL karşılığı ameliyat

Neşe Başer'in çürük raporları için bir başka bağlantısı ise Edirneli Osman ve Volkan Çakar kardeşlerdi. Davanın sanıklarından Osman Çakar, aynı davada yargılanan Tabip Yarbay Habil Tunç ile bağlantıyı kuruyordu. Tunç, askerlik yaptığı dönemde Çakar'a çürük raporu vererek 2000'de askerlikten muaf tutulmasını sağlamıştı. Bundan sonra Osman Çakar, Tunç'a arkadaş ve dostlarını göndermeye başladı. Tunç, zorlanmayacağı vakalarda gelen hastalara çürük raporu verirken, incelendiğinde problem çıkartacak durumlarda ise hastaları gerekmediği halde ameliyata alıyordu.

Hastaları, sahte bir müdahale ile askerliğe elverişsiz hale getiriyordu. Osman Çakar, İstanbul'da göze batacak durumları Trakya'da tanıdıklarıyla çözüyordu. Çakar'ın dava kapsamında yakalandığında karısı Nurcan Çakar'ın banka hesabında 94 bin euro, 47 bin dolar ve 7 bin YTL vardı. Çakar, Başer ile de Yarbay Tunç aracılığıyla tanışmıştı.

Başer, erkek arkadaşının patronu Seyfettin Ünal'ın askerlik sorununu halletme işini üzerine almıştı. Yapılan pazarlık sonucunda Tunç, 50 bin YTL karşılığında Ünal'ın işini halledecekti. Tunç, İstanbul'da Ünal'ı ameliyat etti ve Ünal, 15 gün sonra "askerliğe elverişli değildir" raporunu aldı. (Bugün)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ