05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi ve zor kararlar almak gerekecek
06 Kasım 2013 Çarşamba 23:28

Tarihi ve zor kararlar almak gerekecek

İsrail Cumhurbaşkanı Peres tarafından kabul edilen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Görevimiz imkansız değil. İsrail ve Filistin tarafları için tarihi ve zor kararlar almak gerekecek" dedi.

Ortadoğu turu çerçevesinde Filistin temaslarını tamamlayarak İsrail'e dönen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından kabul edildi. 

Peres, cumhurbaşkanlığı köşkündeki görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında, Kerry'nin önderliğinde Araplar, Yahudiler ve Filistinliler arasında uzlaşma sağlanabileceğini belirterek, "Daha iyi bir alternatifimiz yok. Barış yapmanın maliyeti her geçen gün artıyor ve insanların zannettiği kadar da çok fazla zamanımız yok. Müzakereleri sonuçlandırmak için anlaşma yapabileceğimize inanıyorum" dedi.

Filistinlilerle barıştan başka bir seçenekleri olmadığını ifade eden Peres, "Abbas da dahil olmak üzere Filistinli liderler bilmeliler ki onlar için bizden daha iyi bir alternatif olmadığı gibi bizim için de onlardan daha iyi bir alternatif yok. Bu bize barışı getirecektir. Çatışmayı yenilemek, nefreti yenilemektir ancak barış için iki devletli çözümden daha iyi bir alternatif yoktur" diye konuştu.

"Alternatifler İran İçin pahalı olur"

"En büyük tehlikemiz İran, en büyük umudumuz barıştır" diyen Peres, ABD'nin İran'ın nükleer programı konusunda ortaya koyduğu politikanın kabul edilir olduğuna vurgu yaparak, "Nükleer silah üretme, ekonomik ve siyasi açıdan İranlılar için karlı olabilir ancak şunu bilmelidirler ki bunun alternatifleri onlar için daha pahalı olur" ifadesini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise "Görevimiz imkansız değil, başarılabilir. Her iki taraf için tarihi ve zor kararlar almak gerekecek. Başka alternatif yok. Barışın yokluğunda kaos, şiddet, kargaşa ile yüzleşilecek. Sürekli bir savaşla yaşanamaz" değerlendirmesinde bulundu.

ABD yönetimi olarak, önümüzdeki aylarda barış sürecinde bazı ilerlemeler sağlayabilmeyi umduklarını dile getiren Kerry, "Netanyahu ve Abbas ile görüşmemde şuna ikna oldum ki olumlu yönde alınan kararlar, İsrail ve Filistinlilerin çıkarına olacak" dedi.

Kerry, açıklamanın ardından, Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmek üzere köşkten ayrıldı. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ