16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi oyun için destek arıyorlar
03 Eylül 2013 Salı 17:13

Tarihi oyun için destek arıyorlar

Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 6 genç, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan savaşları konu edinen web tabanlı ve 3 boyutlu geliştirdikleri bilgisayar oyunu için finansal destek bekliyor.

Oyunu fikir sahibi Ömer Faruk Bulanık (20), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıl önce arkadaşı Aytaç Coşkun ile bir araya gelerek üç boyutlu bilgisayar oyunu yapmaya karar verdiklerini belirterek, dünya üzerinde yapılan oyunlarda Osmanlı Devleti'ni sadece yama halinde oyuna dahil edildiğini aktardı.

Tamamen Osmanlı'yı içeren bir oyun yapmaya karar verdiklerini ifade eden Bulanık, şunları kaydetti:

"Osmanlı Devleti üzerine yoğunlaştık. Oyun, web sitesi ve sosyal medya üzerinden oynanabilen 3 boyutlu bir strateji oyunu olma özelliğiyle Türkiye'de ilk olacak. Oyun, Osmanlı Devleti'nin 1299 tarihindeki kuruluşundan, çöküş dönemlerine kadar uzanan zamanı kapsıyor. Oyunun kurgusunu, tarihsel gerçekliğe uygun olarak yapabilmek için Cumhuriyet Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Hilmi Arıç'tan danışmanlık desteği aldık. Osmanlı dönemini yansıtan askeri, mimari ve siyasi motiflerin bire bir işlendik. Oyunumuz, kendi web sitesi üzerinden ve Facebook gibi sosyal mecralar üzerinden oynanabilen tamamen üç boyutludur. Türkiye'de web siteleri üzerinden oynanabilen 3 boyutlu bir oyun henüz yoktu. Bu bir ilk olacak. Oyunumuzda, Osmanlı'nın kuruluşundan çöküşüne kadarki bütün savaşlarını Şeyh Edebali Hazretleri, oyunculara görev olarak verebilecek."

Eğlenirken tarihi de öğrenecekler

Tarih derslerindeki ezber sistemine dayalı eğitimin, öğrencilerde bilgiyi çabuk öğrenip hızlı unutmasına sebep olduğunu savunan Bulanık, şöyle devam etti:

"Oyunumuzda oyuncular eğlenirken aynı zamanda Osmanlı tarihinde yapılan savaşları, anlaşmaları, adeta kendisi yaşayarak öğrenebilecek. Böylece hem eğlenecek hem de o anda tarihini doğru bir şekilde öğrenebilecek."

Maddi destek arıyorlar

Proje ile dünyaya açılmak istediklerini söyleyen Bulanık, proje üzerinde, 2,5 yıldır üç boyutlu tasarım, çizim ve teknik anlamda çalıştıklarını dile getiren Bulanık, "Osmanlı Savaşları" oyununun yayınlanmaya hazır hale geldiğini ancak yeterli finansman desteği bulunamadığı için yayınlanamadığını söyledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ