03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli göçmen krizine desek çağrısı
02 Kasım 2013 Cumartesi 07:49

Suriyeli göçmen krizine desek çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban ile Dünya Bankası Başkanı Kim, Suriye kriziyle birlikte ortaya çıkan mülteci sorunu için ''acil ve cömert destek''çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Suriye krizinin sonucunda ortaya çıkan mülteci sorununa destek çağrısında bulundu. 

BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısına Ban ile Kim, BM ve Dünya Bankası'nın, Lübnan, Ürdün ve Türkiye'deki Suriyeli göçmenler konusunu yakından takip ettiğini ifade etti.

 Washington'tan video bağlantısıyla katılan Dünya Bankası Başkanı Kim, mülteci krizini hafifletmek için Dünya Bankası'nın herhangi bir donör ülkeyle çalışmaya hazır olduğunu bildirerek, "acil eylem" ve "cömert desteğ"e ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kim, özellikle Lübnan'daki göçmenlerin sağlık ve temel ihtiyaçlarının sağlanması için sosyal koruma konusunda odaklandıklarını ifade etti.

Türkiye daha iyi 

Basın toplantısında, geçen hafta Türkiye'ye bir ziyaret düzenlediğini bildiren Kim, bugüne kadar Türkiye'nin yarım milyondan fazla Suriyeli göçmeni ağırladığını belirtti. Ekonomik kaynakları bakımından, Türkiye'deki göçmenlerin durumunun, Lübnan'a göre, biraz daha iyi olduğunu belirten Kim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine bu krizle ilgili endişesini ilettiğini bildirdi.

"Kim bu konuda yapılabilecek her şeyi yapıyoruz ve bölgeye en kısa sürede para gönderme konusundaki hareket kabiliyetimizi deniyoruz" ifadesini kullandı.

Lübnan'ın durumu alarm veriyor

Kim konuşmasında, Lübnan ekonomisinin göçmenleri son derece cömert kabulü nedeniyle halihazırda 7,5 milyar dolarlık bir kayba uğradığını ifade etti. Kim, ülkedeki işsizliğin yüzde 11'den yüzde 22'ye çıkacağını sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Lübanan'ın 800 bine yakın mülteci ağırladığını, bu yıl sonunda rakamın milyonu bulmasını beklediklerini belirtti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ