11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Su seviyesi 4 günde yüzde 7 arttı
30 Ocak 2009 Cuma 10:39

Su seviyesi 4 günde yüzde 7 arttı

Marmaris ve beldelerinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Marmaris Atatürk Barajı'ndaki doluluk oranının 2 yıllık su rezervine ulaştığı bildirildi.

Marmaris Belediyeler Birliğinden (MARİÇ-BELBİR) yapılan yazılı açıklamada, barajda 25 Ocak Pazar günü yüzde 78 olan su seviyesinin 4 gün içerisinde yüzde 7 artarak yüzde 85 seviyesine ulaştığı belirtildi.
23 milyon metreküp olan baraj doluluğunun 2 milyon metreküp artarak yaklaşık 25 milyon metreküpe ulaştığının ifade edildiği açıklamada, ''Kış aylarında ortalama 27 bin metreküp olan su harcaması yoğun yaz sezonunda iki katına çıkıyor. Şu anda yüzde 85 doluluk oranına sahip Marmaris Atatürk Barajı'nda yaz-kış su harcama ortalamasına göre 2 yıllık su ihtiyaç rezervi depolamış bulunuyor'' bilgisine yer verildi.
Marmaris'in su konusunda Türkiye'nin en şanslı bölgesi olduğuna işaret eden Birlik yetkilileri, bu olumlu tabloya rağmen, vatandaşları suyu dikkatli harcamaları konusunda çağrıda bulundu.
2005 yılında tamamlanan Marmaris Atatürk Barajı'nda biriken suyun, arıtıldıktan sonra içilebilir hale getirilerek yaklaşık 30 bin aboneye dağıtıldığı kaydedildi.
Bu arada, önce havalandırılan, karıştırma yöntemiyle demirden arındırılan, daha sonra filtre edilerek yabancı maddelerden arıtılıp berraklaştırılan su, en son aşamada klor ile dezenfekte edildikten sonra evlere ve iş yerlerine ulaşıyor. İlçede kışın günlük 24 bin metreküpe kadar düşen su tüketiminin, yaz aylarında günlük 50 bin metreküpe çıktığı öğrenildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ