03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Söz sahibi ülkeler arasındayız”
18 Ekim 2008 Cumartesi 16:25

“Söz sahibi ülkeler arasındayız”

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilmesi ile ilgili bir değerlendirme yapan NATO Parlamenterler üyesi Ak Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyeliği'ne seçilmesinden

Özden “Söz sahibi ülkeler arasındayız”

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilmesi ile ilgili bir değerlendirme yapan NATO Parlamenterler üyesi Ak Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyeliği'ne seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip “Birleşmiş Milletler bünyesinde yapılan oylamayla ülkemizin Güvenlik Konseyi'ne seçilmesini, Türkiye'nin dünyadaki söz sahibi ülkeler arasında olduğunun göstergesi olarak algılanmalıdır” dedi.

NATO gibi önemli bir uluslar arası kuruluşta, Parlamenter üye olarak bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, “Türkiye, bölgesinde ve dünya genelinde söz sahibidir. Oyun kurucudur. Edilgen durumdan, karar vericiler arasına yükselmiştir. Birleşmiş Milletlerde yapılan oylama bunun göstergesidir. Kazanılan bu başarı ülkemizin içeride ve dışarıda izlediği istikrarlı politik duruşu sayesindedir. Elbette ülkemizin karar vericiler arasında olması, elimizin güçlenmesi, bizleri de ziyadesiyle memnun etmektedir. Bu seçimi Türkiye'nin kazanmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Ülke olarak tüm emeği geçenlere teşekkür borçluyuz” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlar, üye ülkeler arasında bağlayıcılık taşırken, diğer organların almış olduğu kararlar tavsiye niteliğindedir. Güvenlik Konseyi, üye ülkeler arasındaki barışı ve güvenliği korumakla yükümlü en etkin karar organıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ