11 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivil toplum örgütleri, İsrail saldırılarını kınadı
08 Ocak 2009 Perşembe 22:33

Sivil toplum örgütleri, İsrail saldırılarını kınadı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar, dünya da ülke genelinde olduğu gibi Marmaris'te de bazı sivil toplum örgütleri tarafından kınandı.

Atatürk Meydanı'nda toplanan ve çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grup, ''yaşasın halkların kardeşliği, katil ABD Orta Doğu'dan defol'' diye slogan attı.
Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Marmaris Temsilcisi Hasan Akbaş, ''ABD destekli İsrail saldırıları karşısında Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin suskunluğu ile Arap rejimlerinin tepkisizliği, bu tür ihlallerin devamına yeni olanaklar sunacaktır'' dedi.
Protestocular arasında yer alan Gazze doğumlu Psikolojik Danışman Bahar Konuk İsrail saldırılarına tepki göstererek Filistin'de katliam yapıldığını öne sürdü.
Konuk, ''Çocukken Gazze'de başka bir İsrail saldırısına şahit olmuştum. Uçaklardan savaşın başlayacağına dair yazılı kağıtlar atmışlardı. Uyarılar üzerine sığınaklara koşmuştuk. Rahmetli annem, hemen bir Türk Bayrağı dikerek kapıya asmıştı. Erkekler savaşa giderken, kadınlar ve çocuklar sığınaklara gitmişti. Ancak be defa çok farklı bir şey yapılıyor, bu resmen bir katliam. Amaçları Filistin neslini yok etmek. Çocukları öldürmelerinin başka bir amacı olamaz. Hiçbir neden çocukları öldürmeyi haklı çıkartamaz'' diye konuştu.
Eşi Filistinli olan ve oğlu hala Filistin'de yaşayan Gülse Abugoş ise şunları söyledi:
''Eşim 1948 yılında Filistin'den Ürdün'e sürgün edilmiş. Ürdün vatandaşlığına geçmişler ve kendi topraklarına gidemedi. Eşim memleketinden uzakta vefat ettiği için onun ülkesine yapılan bu saldırılarda çok daha fazla üzülüyorum. Oğlum tekrar Filistin'de yaşamaya başladı. Sadece kendi oğlum için değil bütün Filistinliler için kaygılıyım.''
Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ