15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sinirli Değil Dertliyim
11 Haziran 2009 Perşembe 15:32

Sinirli Değil Dertliyim

Erdoğan, Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulunurken, Kendisine "Sinirli" Diyenlere de İlginç Bir Yanıt Verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, kendisine "sinirli" diyenlere de ilginç bir yanıt verdi. Galataport ihalesinin Danıştay'dan dönmesine tepki gösteren Erdoğan, "Böyle konuşunca diyorlar ki Başbakan sinirli. Dertliyim ben dertli, sinirli değil" diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NTV'de Murat Akgün'ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, AİHM'in aile içi şiddetle ilgili Türkiye hakkında verdiği kararı utanç verici olarak değerlendirirken, "Tekil bir olayı Türkiye geneline fatura etmek çok yanlış. Bu olaylar onlarda da var. Güvenlik güçleri bu işlerin üzerine gidiyor, yasalarımız ortada. ABD'de var, Japonya'da var" dedi.

Kadın ve aileden sorumlu bakanlığın konuyla ilgili çalışmalarının olduğunu belirten Erdoğan, Mardin katliamına işaret ederek, "Her bir kişinin başına güvenlikçi konulmaz. Bunun akılla izahı yok. Bunun eğitimle alakası yok. Bakıyorsun eğitimli insanlar neler yapıyor" dedi.

Erdoğan, Münevver Karabulut cinayetine ilişkin ise, basını "olayın unutturulması" konusunda yardımcı olmaya çağırdı. Erdoğan "100 gün oldu. TV kanallarına babası çıkıyor sürekli. Bunları çocuklar seyrediyor. Olayın unutturulması adına yararı yok. Tam tersine zararı var. Mecburuz bunları unutturmaya. Başarı unutturulmasın ama bunlar unutturulsun. Bunun faili bulunmak zorunda o ayrı. TV'ler bize bu konularda yardımcı olmalı" diye konuştu.

-"BÜYÜKANIT AÇIKLARSA, BEN DE AÇIKLARIM"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin verdiği dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe'de görüşmesinin konu olduğu soru önergesine ise yanıt vermeyeceğini söyledi. CHP'yi bu konuda ağır eleştiren Erdoğan, "Utanmasalar sıkılmasalar aile mahremiyetlerini bile TBMM'ye taşıyıp cevap isteyecekler" diye konuştu. Kendisinin dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt bir araya gelerek, yetkili olarak, mahrem bir görüşme yaptıklarını söyleyen Erdoğan, "Bu benimle mezara kadar gider, hiçbir zaman açıklamam. Sayın Büyükanıt açıklarsa o zaman ben de görüşmenin detaylarını paylaşabilirim" dedi.

Mayın temizleme yasasına ilişkin ise, yasayı Cumhurbaşkanı Gül'ün onaylamaması konusunda bir endişe taşımadığını kaydeden Erdoğan şunları söyledi:

"Biz mayın temizleme işini Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yaptırmak istedik, para da ayırdık. TSK, çeşitli nedenlerle bu işi yapamayacağını bize iletti, biz de ödeneği geri çektik. Sınır güvenlik bölgesinde petrol araması yapılıyor, şu anda Karadeniz'de de aynı şekilde arama var. Yüzde 50'si senin, yüzde 50'si devletin diyoruz. Muhalefetin derdi bu değil, imkanları nasıl baltalayabiliriz. Küresel sermaye kim olursa olsun, yerli firmalar yapmıyorsa bir İsrail firması da mayınları temizleyebilir."

-"DERTLİYİM, DERTLİ"-

Başbakan Erdoğan, Akgün'ün sorularını yanıtlarken kendisine "sinirli" diyenlere de ilginç bir yanıt verdi. Muhalefetin de sert tepkilerine neden olan Galataport ihalesinin Danıştay'dan döndüğünü hatırlatan Erdoğan, "Bu proje hayata geçseydi Tophane şu an bambaşka olacaktı, binlerce kişi orada iş imkanı bulacaktı. Böyle konuşunca diyorlar ki Başbakan sinirli. Dertliyim ben dertli, sinirli değil" diye konuştu.

-"IMF OLMAZSA ÖLMEYİZ"-

Erdoğan, IMF ile çıkarlarının uymadığı takdirde anlaşmaya imza atmayacaklarını da yineleyerek, "IMF'ye mecbur değiliz" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gelir idaresi özel kuruluş olsun diyorlar, olmaz. Bunu kabul edemeyiz. Her şeyi düşürmemizi istiyorlar, onu düşür bunu düşür, biz bu ülkeyi nasıl yöneteceğiz peki? IMF'e mecbur değiliz, IMF olmazsa ölür müyüz? Gerekirse madem ki bu iş olmuyor, biz de aynı açıklamayı yaparız. Bizi bu noktaya getirmesinler. Brezilya nasıl yaptı? Temennim görüşmeler yaz sonu bitsin, IMF ile ilişkiler sonbahara kadar bir yola girecektir."

-LİG ÇOK RENKLİ GEÇECEK-

Fenerbahçe ve teknik direktörleri hakkında da ilginç değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, bu yıl ligin çok renkli geçeceğine inandığını söyledi. Erdoğan'ın değerlendirmeleri şöyle:

"Fenerbahçe'de herhalde sadece teknik direktör transferi ile yetinilmeyecek. Geçen yıl Aragones'in alınışında zamanlama bence çok yanlıştı. Adamacağız geldi. Elinde kimleri bulduysa onlarla yola devam etti. Transferler ondan önce yapılmıştı. Aragones geldikten sonra mecvutlarla götürdü. Şimdi Daum'un Fenerbahçe'yi tanıma noktasında, Türk futbolunu tanıma noktasında deneyimi var. Daum'in intibakı daha rahat olarak. Daha faydalı olabilir. Yeni transferler konuşuluyor. Bu yıl ligin çok renkli olacağını düşünüyorum. Rijkaard da çok başarılı bir insan."

ABD Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) forma giyen milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu'na da teşekkürlerini ileten Başbakan Erdoğan, "Bugün kendisini arayacağım. Gerçekten bizim için ABD'de bir Türk olarak Türkiye'nin tanıtımı noktasında büyük bir rol üstlendi. Hidayetle ilgili dolar banknotunun üzerinde reklamda kullanılmış olması çok güzel. Bunlardan dolayı sevgilerimi gönderiyorum. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Tabii Mehmet de aynı şekilde" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ