05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigortalı anne-babasına hak devri
10 Ekim 2008 Cuma 10:16

Sigortalı anne-babasına hak devri

Sosyal Güvenlik Kurumunun, ''Sigortalının Ölümünde Hak Sahibi Olan Ana ve Babaya Aylık Bağlanmasının Tespitine İlişkin Tebliğ'', Resmi Gazete'de yayımlanarak, Ekim 2008'in başından geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tebliğle, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na tabi sigortalı veya gelir/aylık almakta iken ölenlerin ana ve babasının, gelir/aylık bağlanması işlemlerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Ana ve babaya, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması veya hak sahibi eş ve çocukların bulunmaması veya ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde artan hisseye bakılmaksızın kanunda belirtilen oranlara göre gelir veya aylık bağlanacak.

Ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda, hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması veya hak sahibi eş ve çocukların bulunmaması veya ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın kanunda belirlenen oranlara göre toptan ödeme yapılacak.

Gelir veya aylık bağlanabilmesi veya toptan ödeme yapılabilmesi için talep dilekçesi, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından az olduğunu belirten imzalı taahhütname ve bir adet belgelik fotoğraf ile birlikte Kuruma başvurulması gerekecek.
Kurumca belirlenecek test yöntemleri geliştirilinceye kadar hak sahibi ana ve babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından az olduğunu belirten imzalı taahhütname vermesi nedeniyle ana ve babaya aylık bağlanmasına müteakip, Kurumca gerekli görüldüğü hallerde, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirlerinin asgari ücretin net tutarından az veya fazla olduğuna dair Kurumun kontrol ve denetimle görevli memurunun değerlendirmesini içeren rapor istenecek.

Harp malullüğü veya Terörle Mücadele Kanunu ile Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre vazife malullüğü aylığı bağlanmış olanlar ile bu kanunlar kapsamında vazife malullüğü aylığı bağlanmasına hak kazanmış olanlardan ölenlerin, ana ve babalarından, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından az olduğunu belirtir imzalı taahhütname istenmeyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ