16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SGK kara deliği kapatıyor
01 Eylül 2013 Pazar 12:18

SGK kara deliği kapatıyor

SGK Başkanı İlhan, sigorta prim gelirlerinin SGK giderlerini karşılama oranının giderek arttığını belirterek, "Haziran ayı itibariyle yüzde 90'a ulaştı" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, sigorta prim gelirlerinin SGK giderlerini karşılama oranının giderek arttığını kaydetti.

2012 yılında yüzde 89 olan prim gelirlerinin gideri karşılama oranının 2013 yılının Haziran ayı itibariyle yüzde 90'a ulaştığını bildiren İlhan, "Açıklarımızın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranlarında da azalma var. Örneğin 2013 yılı için öngörülen açık tahmini 24,8 milyar lira idi. Haziran itibariyle baktığımızda bu 9 milyar lira olarak gerçekleşti" diye konuştu.

Prim gelirlerinin artırılması açısından kayıtdışılıkla mücadelenin en önemli çalışma alanlarından biri olduğunu kaydeden SGK Başkanı, burada "hiç kayıt altına almama ve aldıkları ücretten daha az bedelle çalıştığı gösterilenler" olmak üzere iki sorunla karşı karşıya bulunduklarını dile getirdi.

Çalışmalar neticesinde kayıtdışılık oranının yüzde 36'lara kadar indiğini kaydeden İlhan, "En fazla kayıtdışı alanı tarım sektöründe gözüküyor. Dolayısıyla oraya da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Yüz nakilleri SGK tarafından ödendi

SGK'nın teminat paketinin çok geniş olduğunu ve Türkiye'nin bu anlamda en cömert ülkelerden biri konumunda bulunduğunu kaydeden İlhan, bugüne kadar yapılan 6 yüz naklinin de SGK tarafından karışlandığını söyledi.

Yüz nakillerinde 15 güne kadar olan işlemler için bir paket fiyatı bulunduğunu, bunun da 42 bin lira olarak belirlendiğini kaydeden İlhan, eğitim, arıştırma ve üniversite hastanelerine de yüzde 10 artırımlı bir bedel ödendiğini, bunun da 46 bin lira ettiğini bildirdi.

İlhan, "15 gün sonrasındaki diğer işlemler ve tedaviler ayrıca faturalandırılıyor. 42 bin lira 15 günlük işlemler için, sonra ödenen bedellerle bu fatura artıyor" dedi.

Türkiye'de hane başına ortalama 10,6 kutu ilaç kullanılıyor

Akılcı ilaç kullanılması konusunda SGK olarak önemli çalışmalar yaptıklarını da anlatan SGK Başkanı İlhan, akılcı ilaç kampanyasının bunlardan biri olduğunu söyledi.

İlaç kullamıyla ilgili bin hane üzerinde bir anket düzenlediklerini, şimdi bu anketi 10 bin hane üzerinde yeniden yapacaklarını belirten İlhan, şöyle konuştu:

"Bu bin hane üzerindeki anket bile ciddi sonuçlar gösterdi bize. Örneğin anket sonucuna göre Türkiye'de hane başına ortalama 10,6 kutu ilaç kullanılıyor. Hanelerin yüzde 13'ünde 20 kutunun üzerinde ilaç var. 18 milyon hanede 190 milyon kutu ilaç olduğunu gösteriyor bu. Bunun önemli bir bölümü birkaç kez kullanılıp bırakılmış. Yani vatandaşlarımızın kendi sağlığı açısından da çok riskli bir durum, özellikle antibiyotik gruplarında. Tamamlamak gerekiyor ilacı. Bu da toplam kutu adedinin yüzde 15'ine denk geliyor. 190 milyon kutu ilaca baktığımızda yüzde 4'ünün de son kullanma tarihi geçmiş. Yani genelde vatandaşlarımızın (evimizde ilaç bulunsun) gibi bir yaklaşımı var. Ama bunun son kullanma tarihi geçmişse kendilerine son derece zararlı bir şey. Ya da tamamını kullanmamışsa yine aynı şekilde zararlı. O yüzden bu noktada dahi bilinçli hareket etmek gerekiyor."

Kreşten başlayarak lise seviyesine kadar gereksiz ilaç kullanımının yol açtığı zararlar konusunda kitaplar hazırlandığını kaydeden İlhan, akılcı ilaç kullanımına 2014 yılında Sağlık Bakanlığı ile yürütülecek ortak çalışmalarla ağırlık verileceğini bildirdi.

SGK'nın ilaca yılda yaklaşık 18 milyar lira ödediğini kaydeden İlhan, "Sağlık hassas bir alan, tasarruf olmaz, bizim bu rakamı indirelim diye bir hesabımız yok. Fakat toplum sağlığı açısından akılcı ilaç kullanımı çok önemli, kaliteyi denetlemeye devam edeceğiz. Sağlığa zarar vermeyecek bir şekilde, ama genel bütçeye de olumlu etkisi olacak şekilde planlama yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ