25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sayın Başbakan maden ruhsatlarını iptal et
07 Ekim 2008 Salı 18:40

Sayın Başbakan maden ruhsatlarını iptal et

Çevre gönüllüleri Marmaris'in yarısını kapsayan alanda maden aranmasına izin veren ruhsatların iptal edilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi. Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, konuyla ilgili bir dosya hazırlayarak, Başb

Marmaris Çevre Gönüllüleri, Ekim ayının ilk toplantısını yaptı. Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Tesisi'ndeki konferans salonunda, basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleşen toplantıda, gönüllülerin başkanı Filiz Ersan, 'Doğayı, Çevreyi ve Turizmi Kurtarma Seferberliği' başlattıklarını açıkladı. Ersan, seferberlik kapsamında ilk olarak, 86 bin 600 hektar yüzölçüme sahip ilçe topraklarının yaklaşık yüzde 52'sinde (45 bin 173 hektar) maden aranmasına olanak sağlayan ve 41 değişik şirkete verilen ruhsatların iptal edilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istediklerini söyledi.

Dilekçelerinin yer aldığı bir dosyayı, Başbakan Erdoğan'a gönderdiklerini belirten Ersan, şöyle konuştu:“ Eğer bu cennet bölgelerde maden aranırsa, ağaçlar katledilecek, orman yangınları ile heyelanlara davetiye çıkarılacak, canlıların sağlığı tehdit altına girecek, görüntü, gürültü kirliliği yaşanacak, dolayısıyla doğa, turizm ve bölgedeki köylerin en büyük gelir kaynağı arıcılık zarar görecektir” dedi.

Filiz Ersan, Erdoğan'a gönderdikleri ve 'Marmaris'te yaşanmakta olan doğa felaketini, çevreci kimliğiniz ile ancak siz durdurabilirsiniz' cümlesiyle başlayan dilekçelerinde, maden aramalarının yol açacağı zararları sıraladıktan sonra şu sözlere yer verdiklerini belirtti:
“Maden arayan şirketlerin izinlerinin kaldırılması isteğimizi, çevreci misyonunuza güvenerek dikkate alacağınızı umar, mevcut ruhsatların iptalini ve yeni başvuruların durdurulmasını sağlamanızı, Tanrının, milletimize bahşettiği doğa harikası ülkemizi korumanızı rica ederiz.”
Filiz Ersan, 'Doğayı, Çevreyi ve Turizmi Kurtarma Seferberliği' çerçevesinde, Yeni Asır gazetesinin gündeme getirdiği, Antalyaspor Kulübü Başkanı Hasan Akıncıoğlu'na ait şirketin, 'Cennet Adası' diye adlandırılan Marmaris'in Adaköy Mevkii'nde marina kurmak için denizi doldurduğu, kaçak yapılaşmada bulunduğu iddialarının da üzerine gideceklerini söyledi. Ersan, “Önümüzdeki günlerde adaya çıkarma yapacak, iddialar hakkında incelemeler ve araştırmalarda bulunacağız. İddiaların doğru olduğunu tespit ettiğimiz takdirde, sözkonusu yerdeki faaliyetlerin durması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ