05 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Savcı CHPye inceleme başlattı
23 Eylül 2008 Salı 14:22

Savcı CHP'ye inceleme başlattı

İşte Yalçınkaya'yı CHP için harekete geçiren belge!

Vakit'in Alman Vakfı'ndan para aldığını belgelediği CHP hakkında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldı.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Vakit'ten eldeki belge ve küpürleri istedi.


İşte Vakit gazetesinin haberi….CHP'nin Alman Ebert Vakfı'ndan 2005'te 85 bin Euro yardım aldığını ortaya koyan haberimiz gündemdeki yerini korumaya devam ederken, dün konuyla ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. 'Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı ortaya çıkan CHP hakkında dava açacak mısınız?' şeklindeki sorumuz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın kafasını karıştırdı. Başsavcı konuyla ilgili sorularımızı önce cevapsız bıraktı, ardından ise gazetemizi arattırarak 'inceleme başlatıldığı' bilgisini ulaştırdı ve bizden yardım istedi.

ANAYASA ÇOK AÇIK

Anayasa'nın 69. maddesinin 10. fıkrası yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyruklu olmayan gerçek ve tüzel kişilerden maddi yardım alan siyasi partilerin temelli kapatılacağını öngörüyor. Dünkü sayımızda 'Anayasa'nın bu maddesini' hatırlatarak, 'Savcı Bey ne diyecek?' sorusunu gündeme getirmiş, hukukçuların 'Dava açmazsa suç işler' tespitine dikkat çekmiştik.

ÖNCE: 'TOPLANTIDA'

Dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya yönelttiğimiz 'Alman Ebert Vakfı'ndan yardım aldığı ortaya çıkan CHP hakkında dava açacak mısınız?' şeklindeki sorumuza akşam saatlerine kadar bir cevap alamadık. Dün sabah, telefonla ulaşmaya çalıştığımız Yalçınkaya'nın 'toplantıda' olduğu bildirildi. Sekreteri Safiye Hanım, Yalçınkaya'nın toplantıda olduğunu, kendisiyle görüşmemizin mümkün olmadığını söyledi. Bunun üzerine hafta içi herhangi bir gün için randevu talebinde bulunduk. Sekreterlikten bu kez de 'yoğun oldukları için randevu talebimize de olumlu cevap verilemeyeceği' aktarıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ