21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saruhanlı'da üzüm hasadı tamamlandı
04 Eylül 2013 Çarşamba 15:13

Saruhanlı'da üzüm hasadı tamamlandı

(Fotoğraflı - Görüntülü)

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, bu yıl rekoltede yaşanan düşüklük nedeniyle üzüm hasadının erken tamamlandığını bildirdi.

Okur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede önceki yıllarda bir ay süren üzüm hasadının, bu yıl yaşanan doğal afetler nedeniyle 15 günde tamamlandığını belirtti. Üzüm rekoltesinde geçen yıllara göre yar oranında düşüş kaydedildiğini belirten Okur, şöyle konuştu:

"Gerçekleşen rekolte, tahmin edilen rekoltenin çok çok altındadır. Üzümdeki rekolte tahmini çalışmalarının hasada başlamadan önce değil, tamamlandıktan sonra yapılması daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Biz hasadın tamamlandığı şu günlerde köyleri dolaşarak üreticilerle birebir görüşüp, sergileri inceliyoruz. Yaptığımız gözlem ve araştırmalarımıza göre şunu açıkça söyleyebiliriz, bu yıl üzümde yüzde 50'nin üzerinde verim düşüklüğü var."

Rekolte düşüklüğüne karşın ürünün kalitesinde sorun olmadığını vurgulayan Okur, son günlerde ürün fiyatındaki hareketliliğin ise üreticiyi umutlandırdığını ancak beklentilerinin daha da yükselmesi yönünde olduğunu kaydetti.

Üzüm üreticisi Uysal Akdeniz ise geçen yıl 15 ton üzüm aldığı 22 dekar bağdan bu yıl sadece 6 ton verim alabildiğini belirterek, rekoltedeki düşüşe dikkati çekti.

Muhabir: Turgay Duyar
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ