05 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanat turizme renk kattı
30 Mart 2016 Çarşamba 12:26

Sanat turizme renk kattı

Önceki gün sona eren 11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali 'nin katılımcı sanatçıları ile sanatseverleri, ilçenin doğal ve kültürel zenginliklerini de keşfetme fırsatı buldu.

Festival kapsamında, Marmaris Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen köy turu sırasında Osmaniye Balevi, Bayır Anıt Çınar ve servi ağaçları, tarihi zeytinyağı imalathanesi, şelale ve Kızkumu gezileri gerçekleştirildi.

Ertesi gün Marmaris Deniz Ticaret Odası konuğu olarak körfez gezisine çıkan katılımcılar gördükleri manzaraları resimlerine aktarmak üzere bol bol fotoğraf çekti.

Aynı gün, Marmaris Esnaf Odası Muhiddin Onay Kültür Merkezini gezerek burada yapılan el sanatları eğitim çalışmaları konusunda bilgi alan sanatçılar, bilahare Marmaris Esnaf Odası Ahmet Altıntaş Kütüphanesini ziyaret ederek çocuk okurlarla söyleştiler ve Ümit Yaşar Işıkhan tarafından yazılan Dünyanın okunabilir en küçük kitabı olan Aşktan Sonra Hüzün adlı eserini incelediler. Ümit Yaşar Işıkhan müzelerde yer alan bu özel kitabını imzalayarak kütüphanenin koleksiyonunda yer alması amacı ile armağan etti. Sanatçı konuklar daha sonra 11. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali davetiyesi olarak yörenin geleneklerine uygun yollanan, bölgenin endemik bitkisi Sığla ağacından elde edilen özle yapılan sabunun patentini alan Sığlacı Sabuncu Dede İhsan Yurtseven’i ziyaret ederek, doğal ürünler konusunda bilgi aldılar.

Buradan Kekik Hatun Organik Gıda Ürünleri mağazasındaki tadım seansına katılan konuklar Işık Engin ve Turan Tuğrul tarafından birbirinden nefis ürünleri tattılar ve “Marmaris’in tadı damağımızda kaldı” diyerek ayrıldılar. Festival Halkla ilişkiler sorumlusu Hande Yıldırım “ Festivalimiz bu gezileri ile Turizm ve Sanat programını da gerçekleştirmiştir. Festivalimize konuk olarak gelen sanatçılar bu gezilerdeki izlenimlerini eserlerine yansıtmalarının yanı sıra şimdiden erken rezervasyon yaptırarak sezonda avantajlı koşullarda tatillerini ailecek Marmaris’te geçirme kararı almışlardır” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ