16 Ekim 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şam ve Halep ağır ateş altında
05 Kasım 2013 Salı 17:48

Şam ve Halep ağır ateş altında

Suriye'nin başkenti Şam'ın Dareyya banliyösü ile ülkenin kuzeyindeki Halep'in eski bölgesinin Esed güçlerinin ağır ateşi altında olduğu bildirildi.

 Suriye'nin başkenti Şam'ın Dareyya banliyösü ile ülkenin kuzeyindeki Halep'in eski bölgesinin Esed güçlerinin ağır ateşi altında olduğu bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, Esed'e bağlı ordu birliklerinin başkent Şam'ın Dareyya bölgesinin güneydoğu kesimlerini havan topu, roket ve karadan karaya atılan füzelerle vurduğu, bölgede Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı keskin nişancılarla rejimin keskin nişancıları arasında da çatışmalar yaşandığı belirtildi.

Dareyya'nın güneydoğu kesimlerine rejimin takviye birlikler gönderdiği ve bölgede iki ordu arasında yaşanan çatışmalardan dolayı halkın binaların bodrum katlarına ve güvenli yerlere çekildiği kaydedildi. Açıklamada, rejim güçlerinin Şam'ın Mezze askeri havaalanından Dareyya banliyösünü roketlerle vurması sonucu bölgeden dumanların yükseldiği ifade edildi.

Bölgeye ağır silahlarla açılan ateş sonucunda çok sayıda evin yıkıldığı ve hasar gördüğü dile getirilen açıklamada, Esed güçlerinin başkentin Duma, Yermuk, Berze, Kabun ve Kadem bölgelerine de saldırdığı vurgulandı. 

Esed güçlerinin Halep'in tarihi Emevi Camii ile çarşısının bulunduğu bölgenin demetimini sağlamak istemesi üzerine ÖSO ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ifade edildi.  Emevi Camii ve çarşısının bulunduğu bölgeye tank ve havan toplarıyla düzenlenen saldırı sonucu cami ve çarşıda büyük hasar meydana geldiği kaydedildi.

ÖSO'ya bağlı birliklerin Rakka'nın Tel Abyad ilçesinin kuzeyinde PYD güçlerine büyük zayiat verdirdiği ve bölgede yoğun çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Açıklamada, Esed güçlerinin Humus'ta muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere de bombalı saldırılar düzenlediği duyuruldu.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Başkent Şam'ın Ebu Rumane bölgesinde yer alan Vatikan Büyükelçiliği'nin çatısına havan topu isabet etmesi nedeniyle binada hasar meydana geldiği bildirildi.

Haberde, Hamidiye Çarşısı'nın yanındaki tarihi Mithat Paşa Çarşısı'nda bir giysi atölyesine havan mermisi düşmesi üzerine de bir kişinin öldüğü ve atölyede yangın çıktığı belirtildi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ