07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Salı pazarı işte böyle olacak
15 Aralık 2008 Pazartesi 18:22

Salı pazarı işte böyle olacak

Anadolu yakasının alışveriş merkezi tarih oluyor. Pazar yarın son kez kurulacak. Yerine ise bakın ne yapılacak.

Salı pazarı işte böyle olacak
Kadıköy'ün sembolü semt pazarlarından ''Salı Pazarı'', yarın son kez mevcut yerinde kurulacak... 23 Aralık Salı günü de İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) inşaatı tamamlanan Fikirtepe'deki yeni pazar yerinde hizmete girecek.

Fikirtepe'de altyapısı tamamlanan, otopark ihtiyacı karşılanan, çevre düzenlemesi yapılan, D-100 Karayolu'na yakınlığı dolayısıyla da ulaşım açısından elverişli olan yeni pazar yeri, yaklaşık 40 bin metre karelik bir alanda oluşturuldu.

YENİ PAZAR FİKİRTEPE'DESALI PAZARININ YERİNE BU YAPILACAK

Salı pazarı için ''Kuşdili Çayırı Sabit Pazar, Kültür ve Rekreasyon Merkezi Kentsel Tasarım Projesi'' hazırlandı. Projenin ihalesini de Taşyapı şirketinin sahibi Emrullah Turanlı kazandı.

KUBBELİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Bu alan üzerine 50 milyon dolara mal olması planlanan proje yapılacak. Projeye göre, pazar 45 bin metrekarelik alanda 22 bin metrekareye kurulacak. Alışveriş ve yemek alanlarının üzeri dev bir kubbeyi andıran çadırla kapatılacak. İçinde pazar tahtası konseptine uygun 3 cepheli dükkanlar bulunacak.

YAZIN ÇATI AÇILACAK

Kubbenin ortasından yükselen kulenin tepesinde ise 700 metrekarelik özel bir restoran yer alacak. Ayrıca otopark, sinema, tiyatro, çocuk eğlence merkezi ve spor alanları da bulunacak. Yaz aylarında çadırın üzeri açılabilecek. 3 katlı yapının zemin katında geleneksel sokak dokusu ve meydanlar oluşturulacak.

SAHAFLAR ÇARŞISI OLACAK
Yine zemin katta yiyecek ve içecek üniteleri için 1100 birim olacak. Her sokakta ayrı bir ürün grubu hizmet verecek. Bir üst katta ise kafe, okuma alanları, sosyal alanlar ve sahaflar çarşısı yer alacak.


Pazar yerinin ortasında, alışveriş yapan vatandaşların dinlenmeleri için elips geometrili yaklaşık 500 metre kare alanlı, 20 çeşme bulunan bir meydan yapıldı.

Toplam 10 bin metreküp saha betonu, 20 bin metreküp stabilize dolgu çalışması yapılan alan üzerinde 4 bin tezgah kurulabilecek.

Satış birimleri ada ve parsel olarak tek tek belirlenen ve numaralandırılan geçici pazar yerinde, Pazarcılar Derneği'ne ait 400 metre kare büyüklüğünde bir çalışma ofisi ile büfeler, zabıta binası ve güvenlik birimleri yer alıyor.

YENİ PAZARDA YOK YOK

Yeni pazar yerinde çevre halkının faydalanması amacıyla 4 bin metre kare yeşil alan düzenlemesi, Kurbağalıdere tarafından pazar alanına ulaşımın sağlanabilmesi için de 2 adet çelik köprü yapıldı.

OTOPARK ALANLARI VAR

Toplam 3 milyon 500 bin YTL harcanarak yapılan yeni pazar yerinin ön kısmında 100, arka kısmında 200 araçlık olmak üzere toplam 300 araçlık bir otopark hizmet verecek. Şu an pazar yerinin güneyinde 100 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

PAZAR KURULMADIĞINDA AÇIK ALAN SPOR MERKEZİ OLACAK

Alan çevresinde pazar yeri alanı ile aynı kotta, fakat fiziki olarak pazar yerinden ayrılan 3 metre genişliğinde bir bant, bisiklet yolu ve koşu bandı olarak düzenlemesi yapılarak çevre sakinlerinin salı ve cuma günleri dışında sportif amaçlı kullanmaları sağlanacak.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ