06 Haziran 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlık ocağı öğrenci yurdu olsun mu?
28 Mayıs 2009 Perşembe 12:11

Sağlık ocağı öğrenci yurdu olsun mu?

DSP'liler, Armutalan Belediyesi'nin inşa ettirdiği sağlık ocağı binasının tamamlandıktan sonra öğrenci yurdu olarak kullanılması amacıyla başvuruda bulundu.

Demokratik Sol Parti (DSP) Armutalan Belde Başkanı Kasım Çağlı, Armutalan Belediyesi'nin inşa ettirdiği sağlık ocağı binasının tamamlandıktan sonra öğrenci yurdu olarak kullanılması amacıyla Belediye Meclisine dilekçe ile başvurduklarını açıkladı. Armutalan Belediyesi yetkilileri ise konunun önerge şeklinde sunulması halinde mecliste değerlendirilebileceğini belirtti.

DSP Armutalan Örgütü Önceki gün elektronik posta yoluyla yerel medya kuruluşlarına bir açıklama gönderdi. Partinin Belde Başkanı Kasım Çağlı'nın imzasını taşıyan açıklamada, Armutalan Belediyesi'nin inşa ettirdiği sağlık ocağı binasının tamamlandıktan sonra öğrenci yurdu olarak kullanılması amacıyla Belediye Meclisine dilekçe ile başvurulduğu belirtildi.


Son yıllarda Armutalan ve Marmaris'teki tarikat ve cemaat örgütlenmelerinin arttığının savunulduğu yazıda, “Cumhuriyet'in Kalesiyiz” iddiasıyla iktidar olanların bu söylemin gereğini yerine getirmelerini talep ediyoruz. Bu talebimiz karşısında olumlu bir sonuç alacağımız umudunu taşıyoruz” denildi.

Yeni seçilen Belediye Meclis Üyelerinin öneriye kayıtsız kalmayacaklarına duyulan inancının dile getirildiği yazıda şu sözlere yer verildi: “ İlçemizde iki Anadolu Lisesi, bir Sağlık Meslek Yüksek Okulu var. Ayrıca lise ve diğer okullar için çevre ilçe ve köylerden Marmaris'e çocuklarımız geliyor. Büyük bir barınma sorunu yaşanıyor. Sosyal Belediyecilik Gereği Armutalan Belediyesinin bu Soruna Müdahil olmasını bekliyoruz.”

DSP Armutalan Belde Örgütünün Haziran Ayı Meclis toplantısında gündeme alınmasını istediği dilekçesi şöyle:

“Bilindiği üzere bir süre önce vefat eden bir bilim insanı ve Sosyal Sorumluluk Projeleri gönüllüsü Sayın Türkan Saylan'ın özellikle kız çocuklarının okuması için verdiği mücadele eğitimli bir toplum olma yolunda önemli bir dönüm noktasıdır.
Bu mücadele sadece Sivil Toplum Örgütlerince değil Yerel Yönetimlerce de verilmesi gereken bir mücadeledir. 5393 sayılı kanun da yerel yönetimlere bu konuda önemli yetkiler tanımıştır.İlçemizde bulunan iki Anadolu Lisesi ve Bir Meslek Yüksek Okulu öğrencileri başta kız öğrenciler olmak üzere barınma sorunu yaşamakta ve Anadolu Liselerini Çevre il ve ilçelerden kazanan öğrenciler barınma sorunu yüzünden bu okullara daha başlangıçta kayıt yaptırmaktan kaçınma veya bir takım denetlenemeyen tarikat ve cemaat yurtlarında barınmak veya sağlıksız ortamlarda bulunmak durumunda kalmaktadırlar. Bu gerçeklikten hareketle Belediyenizin Armutalan Mezarlık Bitişiğinde Hayırsever vatandaşlarımıza inşa ettirdiği Sağlık Ocağı Binasının;
Henüz Faaliyete geçmemiş ve Protokollerin imzalanmamış olması,
Belediyemizin böyle bir yatırımı yapmaması durumunda dahi Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Ocakları Genel Müdürlüğünün Armutalan'ı sağlık ocaksız bırakmayacağı düşüncesi,
Bu yatırımı finanse eden hayırsever vatandaşlarımızın da bu düşünceye yürekten olur verecekleri,
Sağlık Ocağı ihtiyacından daha fazla önem arz etmesi,

Gerekçeleriyle, gerekli imar revizyon değişikliklerinin de yapılarak, bu yapının Armutalan Belediyesi Nurgül Gonca Tetik Öğrenci Yurdu olarak kullanılmasını, bu konuda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile bir sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde işbirliği yapılması düşüncemizin Haziran ayı Belediye Meclis Toplantısı Gündemine alınmasını, görüşülmesini ve onaylanmasını talep ediyor, bu düşünceye vereceğiniz katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz. “

Armutalan Belediyesi yetkilileri ise konunun önerge şeklinde sunulması halinde mecliste değerlendirilebileceğini belirtti.

YORUMLAR
öğrenci yurdu olmalı
osman demir
Ben bu konuyu yürekten destekliyorum.Bence öğrenci yurdu olmalı!!!!!
30 Mayıs 2009 Cumartesi 09:19
78.173.215.28
BAŞKA YER VARSA SEN SÖYLE ALİ
AKIN ÖZDEMİR
Tam tesisatlı Gazeteci arkadaşımızın derdi ne bilemiyorum. Bu yurdun yapılabileceği başka bir yer var da kendisi biliyorsa söylesin.Ama çok istiyorsa kendisine armutalandaki tarikat ve camaat yurtlarını ve dersanelerini tek tek gösterebilirim.DSP nin derdi bu çocukların bir an önce bunların pençelerinden kurtulması. CHP li dostlarımız da buna destek vereceklerdir.Bundan ben aminim.Samimi olduklarına inanıyorum.Eğer buna engel olmak gibi bir niyetin varsa bunu sen de angelleyemeyeceksin Ali..
30 Mayıs 2009 Cumartesi 08:50
88.234.53.69
SAĞLIK BAKANLIĞI NE İŞE YARAR
ABDULLAH VİDİNLİ
Belediye arsasına hayırseverler bina yaptıracak,belediye bu binayı sağlık bakanlığına devradecek ya da kullanım hakkını verecek.Sağlık bakanlığı ne işe yarar peki.Belediye bu bineyı yapmasa sağlık bakanlığı Armutalanı sağlık ocaksız mı bırakacak.Elbette hayır.DSP nin önerisi çok güzel burası derhal bir cumhuriyet yurdu haline getirilmelidir.
29 Mayıs 2009 Cuma 09:50
88.242.25.101
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ