05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlığınız için çayı üzümle için
06 Kasım 2013 Çarşamba 16:33

Sağlığınız için çayı üzümle için

Saruhanlı İlçe Sağlık Grup Başkanlığınca, çayın yanında şeker yerine kuru üzüm tüketilmesi için kampanya başlatıldı

Saruhanlı İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, çayın yanında şeker yerine kuru üzüm tüketilmesini teşvik amacıyla kampanya başlattı.

Sağlık Grup Başkanı Dr. Ali Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında ilçede "Sağlığınız İçin Çayı Kuru Üzüm ile İçmeyi Deneyin" projesi hazırladıklarını kaydetti.

Projeyle hem çağın hastalığı obeziteyle mücadeleyi hem de ilçede yetişen Sultaniye üzümünün kullanım alanını yaygınlaştırılması, Manisa'nın marka değerinin artırılmasının amaçladıklarını belirten Özer, şunları kaydetti:

"Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan çay, dünyada ve ülkemizde sudan sonra en fazla içilen gıda ve içecek maddesidir. Yapılan araştırmalar neticesinde yetişkin bir insan, günde ortalama 10 bardak çay içmektedir. Bir çay bardağına ortalama 2 kesme şeker atıldığı ve bunun 32 kalori olduğu düşünüldüğünde, günlük sadece çay ile birlikte 80 gram beyaz şeker tüketilmekte ve 320 kalori alınmaktadır. Çayın yanında hiçbir besin değeri olmayan beyaz şeker yerine, besleyici olan kuru üzüm tüketilmesi ile günlük 253 kalori daha az alınmış olacaktır. Bu da çayla birlikte alınan kalori miktarının yüzde 79 daha az olacağı anlamına gelmektedir."

Muhabir: Muammer KÖKCÜOĞLU
Yayınlayan: Ufuk Kırabalı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ