14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sabit telefon yüzde 30 ucuzluyor
22 Kasım 2008 Cumartesi 12:28

Sabit telefon yüzde 30 ucuzluyor

Bakan Yıldırım'ın gündeme getirdiği sabit numaraların taşınması uygulaması telefon konuşmalarını yüzde 30 ucuzlatacak.

Koç.Net Genel Müdürü Akarca, “Uygulama, alternatif telefon pazarı büyüklüğünü 5 yılda 2 milyar dolara çıkartacak” dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın “9 Mayıs 2009'dan itibaren sabit telefon numaraları için de numara taşınabilirliği uygulaması başlayacak” açıklaması telekom sektörüne hareket getirdi.

Uygulama ile şehir içi görüşmelerde büyük ucuzluk yaşanacağı iddia edildi. Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, şehir içi telefon görüşmelerinin de alternatif operatörlere açılmasıyla, şu anda yüzde 4 olan alternatif operatörlerin payının, 2013'e kadar yüzde 35'e yükseleceğini söyledi. Akarca, “400 milyon dolarlık alternatif konuşma pazarının büyüklüğü 5 yılda 2 milyar dolara ulaşır. Konuşma ücretleri yüzde 30 ucuzlar. Şehirlerarası ve uluslararası konuşmaların alternatif operatörlere açılması, 1,4-1,5 YTL olan dakika ücretlerinin 0,12 YTL'ye kadar gerilemesini sağlamıştı” dedi.

ALTERNATİFLERİN PAYI KATLANACAK

Şehir içi telefon görüşmelerinin rekabete açılmasının, hem sektörü canlandıracağını, hem de tüketicilere avantaj sağlayacak gelişmeleri beraberinde getireceğini belirten Akarca, uygulamanın Mayıs 2009'da başlanacağını hatırlattı. Akarca şöyle devam etti: “Bu tarihten itibaren aboneler, numaralarını değiştirmelerine gerek kalmadan, hizmet aldıkları operatörü değiştirebilecekler. Şu anda yüzde 4 olan alternatif operatörlerin payının, 2013'e kadar yüzde 35'e yükseleceğini öngörüyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ