03 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
S-400’ler Muğla’ya kurulacak!
23 Mayıs 2019 Perşembe 10:23

S-400’ler Muğla’ya kurulacak!

Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sitemlerinin kurulacağı yerler belli oldu. S-400’ler için Milas ve Dalaman’ın uygun olduğu düşünülüyor. Bu bölgelerin, gerek yakın tehditlere karşı savunmak, gerek en etkin menzil açısından uygun noktalar olduğu

Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sitemlerinin kurulacağı yerler belli oldu. S-400’ler için Milas ve Dalaman’ın uygun olduğu düşünülüyor. Bu bölgelerin, gerek yakın tehditlere karşı savunmak, gerek en etkin menzil açısından uygun noktalar olduğu belirlendi.

Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın alımının önünü açan tarihi bir anlaşmaya imza attı. ABD’nin karşı çıktığı, Türkiye'nin 'Geri dönüş yok' dediği S-400’lerin, Türkiye'de ilk durağı Akıncı Hava Üssü olarak bilinen Mürted Üssü olacak. Bataryalar, burada gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli bir şekilde belirleyeceği noktalara gönderilecek. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu noktalar arasında Muğla’da iki yer belirlendi. Buna göre,  Milas Meydanı’na konuşlandırılması üzerinde duruluyor.  Güney Ege bölgesinden gelebilecek hava tehditlerine karşı bu meydana yerleştirilecek bir batarya S-400 sistemi sayesinde özellikle Girit adasına bulunan üslerden ve Santorini adasında bulunan hava meydanından gelebilecek tehditlere karşı gerekli önlemi alınabileceği düşünülüyor. Muğla bölgesindeki ikini nokta olarak Dalaman belirlendi. En önemli yedek meydanlardan biri olan Dalaman, bulunduğu konum itibariyle bir batarya S400 ile takviye edildiği takdirde Batı Akdeniz ve Güney Ege denizinde çok iyi bir atış desteği ve koruma sağlayacağı düşünülüyor.

TEMMUZ’DA TESLİMAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400’lerle ilgili olarak şunları söyledi: “S-400 anlaşmasını Rusya’yla yaptık, dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince, biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arz ediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar. Biz Temmuz ayında S-400'ün teslimatı ile ilgili verilmiş söz üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ