31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’dan AB’ye asker çekme jesti
31 Ağustos 2008 Pazar 10:38

Rusya’dan AB’ye asker çekme jesti

Avrupa Birliği, Kafkas Savaşı sonrasında Rusya'ya yönelik daha sert bir politika belirlemek için yarın olağanüstü toplanmaya hazırlanırken, AB'ye ABD'den farklı baktığını göstermek isteyen Moskova,

Avrupa Birliği, Kafkas Savaşı sonrasında Rusya'ya yönelik daha sert bir politika belirlemek için yarın olağanüstü toplanmaya hazırlanırken, AB'ye ABD'den farklı baktığını göstermek isteyen Moskova, Güney Osetya'daki askeri birliklerinin önemli bir bölümünü Rusya içlerine çekmeye başladı.

Interfax Ajansı'na göre düne kadar Güney Osetya'nın başkenti Tsinvali çevresinde bulunan Rus zırhlı araçları, Rusya'ya bağlı olan Kuzey Osetya'ya doğru çekiliyor. Rusya, geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını tanıdığı Güney Osetya'daki askeri varlığını asgari düzeye çekerek AB'ye mesaj yollamaya çalışıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise önceki gün Alman ARD kanalına verdiği özel demeçte "Rus askeri sonsuza kadar Gürcistan'da kalma düşüncesinde değildir" açıklamasını yaptı. Avrupa Birliği'nin Kafkas krizinde Rusya'ya karşı takınacağı tutumun Moskova için hayati önem taşıdığı Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev'in İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile telefon görüşmesinde de dile getirildi. Telefon görüşmesinde Rusya'nın her zaman AB ile diyalogdan yana olduğunu belirten Medvedev, Rusya'nın AB dönem başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin sunduğu 6 maddeli plana da uymaya hazır olduklarını iletti.

AB'nin Gürcistan krizi nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulayacağı öne sürülmüş, ancak Rusya'nın enerji kartı nedeniyle bu tavırdan vazgeçilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ