26 Mayıs 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus çarları Osmanlı hayranıydı
22 Aralık 2008 Pazartesi 14:26

"Rus çarları Osmanlı hayranıydı"

Rusya'da Yayınlanan Kommersant Gazetesi Rus Çarlarının Osmanlı Hayranı Olduğunu ve Alış Veriş İçin Osmanlı İmparatorluğu'na Özel Siparişler Gönderdiklerini Yazdı.

Rusya'da yayınlanan Kommersant gazetesi Rus çarlarının Osmanlı hayranı olduğunu ve alış veriş için Osmanlı İmparatorluğu'na özel siparişler gönderdiklerini yazdı.
Kommersant, Kremlin Sarayı Müzesi'nin koleksiyonunda bulunan ve 16.-17.yüzyıllarda Türkiye'de üretilen eserlerin sergilendiği "Parlak Bab-ı Ali'nin Sanatı" adlı sergiyi kaleme aldı. Gazete, serginin dekorunu kusursuz ve mükemmel buldu. Yazıda, "Sergide silahlar, kılıçlar, zırhlar, altın ve mücevher takımları, kaftan ve kumaşlar var. Anlaşıldığı gibi Osmanlı sanatının bu muazzam eserleri dünyanın hiç bir yerinde yok. Kuşkusuz Türkiye'nin dışında." denildi.
Serginin, 16. ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Moskova Çarlığı arasındaki dostluk ilişkilerini gösterdiğini belirten gazete, o dönemde Rus çarlarının Osmanlı sultanlarından çok sayıda hediye aldıklarını da kaydetti. Yazıda, "16. ve 17. yüzyıllarda Rus-Türk resmi diplomatik ilişkiler sırasında Rus çarları sultanlardan çok sayıda hediyeler almıştı. Bu güzel armağanları sıradan İstanbullu ustalar hazırlamıyordu. Hediyeleri sultanın özel ustaları hazırlıyordu. Bu ustalar arasında sadece Türkler değil, Rum, Ermeni, Macar ve hatta Batı Avrupa kökenli ustalar da vardı." denildi.
Osmanlı ustalarının hazırladığı çalışmaların Rusya'da büyük ilgi gördüğüne değinilen haberde, Rus çarlarının özel olarak alışveriş için İstanbul'a sipariş gönderdikleri de anlatıldı. Haberde şöyle denildi: "Osmanlı ustalarının ünü Moskova'da çok yüksekti. Rus çarları sadece sultanların hediyelerini seve seve kabul etmekle kalmıyor, aynı zamanda özel olarak İstanbul'a sipariş gönderiyorlardı."
Kremlin Sarayı Müzesi'nin koleksiyonunda bulunan ve 16.-17.yüzyıllarda Türkiye'de üretilen eserlerin sergilendiği "Parlak Bab-ı Ali'nin Sanatı" sergisinin açılışını Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Aleksander Avdeyev ve Türkiye Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı gerçekleştirmişti. Kremlin'deki Patrik Sarayı Odnostolpnaya Salonu'nda açılan sergi 15 Mart 2009'a kadar açık kalacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ