10 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reyting Kaygısıyla Saldırmak
14 Kasım 2008 Cuma 01:16

''Reyting Kaygısıyla Saldırmak''

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Kendisi Hakkında Yorum Yapan Hürriyet Gazetesi Yazarı ve Lig Tv Yorumcusu Erman Toroğlu'na Sert Tepki Gösterdi.

AZİZ YILDIRIM'DAN SERT TEPKİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım Kendisi Hakkında Yorum Yapan Hürriyet Gazetesi Yazarı ve Lig Tv Yorumcusu Erman Toroğlu'na Sert Tepki Gösterdi.

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım kendisi hakkında yorum yapan Erman Toroğlu'na kulübün resmi internet sitesinden ''Reyting Kaygısıyla Saldırmak'' başlığı altında yayınladığı bildiride sert eleştirilerde bulundu.

'' Kasım 2008 tarihli Hürriyet Gazetesi'nin Spor ekinde eski hakem ve şimdilerin TV yorumcusu Erman Toroğlu, başkanlık vizyonumun artık bittiğini öne sürerek başkanlık görevimi bırakmam gerektiğini yazmıştır. Başlı başına bu ifade tüm dünyada milyonlarca taraftarı bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ve camiasına hakarettir. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde başkanları birkaç köşe yazarı, TV yorumcusu veya eski hakemler belirlemez. Fenerbahçe Spor Kulübü bugün geldiği nokta ve kurumsal yapısı ile başkanlarını genel kurulda son derece adil ve demokratik oylama ile seçer. Erman Toroğlu'nun yaptığı Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Kurulu'na apaçık bir saygısızlıktır. Önümüzdeki yıl aday olmam durumunda başkan olarak yeniden görevlendirilmem ya da görevlendirilmemem konusunda kararı verme yetkisi sadece genel kurulumuza ait bir yetkidir. Bu yetkiye hiç kimse dışardan ipotek koyamaz. Erman Toroğlu'nun hala zihninde yaşattığı ya da arzu ettiği o eski düzen ve zihniyet Fenerbahçe Spor Kulübü için artık tarihe karışmıştır.

Erman Toroğlu gibi, TV yorumculuğu ve köşe yazarlığını, adeta fiilen Federasyon ve MHK başkanı olarak kullanmak isteyen bir kişinin, eski alışkanlıklarından kendiliğinden vazgeçmesi mümkün değildir. Erman Toroğlu ve onun medyadaki türevleri kendi dar yorumları ve sözleri ile bu çağda hakemleri, kulüpleri, futbolcuları kısacası tüm futbol dünyasını idare edemeyeceklerini anlamalıdır. Geçmişte o güce sahip olmuş olabilirler; ama 21. yüzyıl iletişim çağını yakalayamayan ve geri kalan bu zihniyetlerin artık o güçte olmadıklarını dolayısıyla ekrandan ve gazete köşelerinden tüm futbol dünyasını idare etmenin artık mümkün olamayacağını görmeleri gerekmektedir.

Lig maçlarının resmi yayıncısı olan kuruluşa ait TV kanalındaki bu tip yorumlarında ve yine pek çok kulübümüzün özel maçlarını yayınlayan gruba ait bir gazetedeki yazılarında Erman Toroğlu, istihdam edenlerinin iş ortağı durumunda olan kulüp ve benzer şekilde Federasyon yöneticileri aleyhine olarak sergilemiş bulunduğu çirkin tavırları ile artık ölçüyü ve ayarı kaçırmış durumdadır. Bu şekildeki yorumlar ve yazılar iş ortaklığına konu olan işin kalitesini ve marka değerini düşürmektedir. Marka ve kalite kaybı sebebi ile kulüplerimizin uğramış olduğu zararların bir hukuki sorumlusu mutlaka olmalıdır.

Öte yandan Erman Toroğlu ve benzerlerinin tuttukları yolun yanlış olduğunun sinyallerini RTÜK'ün yaptırdığı son araştırmanın sonuçları açıkça vermektedir. Türkiye'de futbol izleyicisi artık ekranda seviyesiz futbol sohbetleri, argo konuşan ve ahkam kesen yorumcular ve fanatizm görmek istememektedir. Erman Toroğlu'nun yorum yaptığı TV programının azalan izleyici oranları da benzer sinyalleri kendilerine vermektedir. Erman Toroğlu'nun takımımızın Galatasaray derbisinde elde etmiş olduğu tartışmasız zaferin hemen ardından şahsıma ve kulübümüze yönelik son saldırısının da reyting oranlarındaki bu azalmadan kaynaklandığını kolaylıkla anlamaktayız.

Erman Toroğlu ve benzerleri yaptıkları hatadan dönmelidirler. Kendi bindikleri ağacı kesmekte olduklarını anlamalıdırlar. Bu saldırgan, fanatik, ve sokak ağzı ile yapılan yorumların artık pirim yapmadığını, dışarıdan ahkam keserek futbolu kendilerinin yönetmelerinin artık mümkün olmadığını görmeli ve kendilerini konumlandırdıkları ulu insan pozisyonundan aşağı inmelidirler. Bunu kendileri yapmazlarsa Türk spor kamuoyu ve TV izleyicisi onları bulundukları yerden al aşağı edeceklerdir. Araştırma sonuçları ve toplumdaki genel eğilim bu tarz programların ve bunları yapanların artık vizyonlarını tamamladığı ve istenmemeye başladıkları yönündedir. Görüştüğümüz tüm kulüp yöneticileri Erman Toroğlu'nun istihdam edenleri ile mevcut iş ortaklığına sığmayan bu tip davranışların artık kabul edilemez sınıra geldiğini ve tahammüllerinin kalmadığını ifade etmektedir. Kulüplerimize ait ürünün marka değerini ve kalitesini düşüren bu tip davranışlara artık izin verilmeyeceğini önemle ifade ederiz. Bugüne kadar Erman Toroğlu tarafından bizlere yönelik olarak yapılan bu ölçüsüzlüğün iş ortaklarımız tarafından değerlendirilmemesi halinde futbol ailesinin tüm fertleri ile müşterek bir hareket başlatarak bu tip ölçüsüzlükleri Türk Futbolu'ndan söküp atacağımızı kamuoyunun bilgisine arz ederiz.''

Aziz Yıldırım

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ