21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Halk devrimini geri kazanıyor" gösterileri sona erdi
30 Ağustos 2013 Cuma 22:38

"Halk devrimini geri kazanıyor" gösterileri sona erdi

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak hareketi, "Halk devrimini geri kazanıyor" adıyla düzenlenen gösterilerin Giza, Kahire ve İskenderiye'de sona erdirildiğini açıkladı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak hareketi, "Halk devrimini geri kazanıyor" adıyla düzenlenen gösterilerin Giza, Kahire ve İskenderiye'de sona erdirildiğini açıkladı.

Hareket, İskenderiye'den yaptığı yazılı açıklamada, Kahire'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önü, Giza'da Arap Birliği Caddesi ve İskenderiye'deki bütün gösterilerin son bulduğunu ve sokağa çıkma yasağının başlamasıyla göstericilerin meydanlardan çekildiğini bildirdi.

Hareket, İskenderiye halkını askeri darbeyi destekleyen televizyon kanalları, gazeteler ile devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yandaşı işadamlarına ait şirketleri boykot etmeye çağırdı.

İskenderiye'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Basın Sözcüsü Enes el-Kadi düzenlediği basın toplantısında, "Bugün göstericiler darbecilere unutamayacakları bir ders verdi. Darbe karşıtlarına yönelik tutuklamalara ve çok sayıda kişinin öldürülmesine rağmen İskenderiye halkı zalimlerin karşısında direnmeye devam edeceğini gösterdi" dedi.

Sağlık Bakanlığı: "Gösterilerde 3 kişinin öldüğü, onlarca kişi yaralandı"

Mısır Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde "Halk devrimini yeniden kazanıyor" sloganı altında başlatılan darbe karşıtı gösterilerle ilgili, "Bugün sabah saat 07.00'den akşam 04.00'de kadar ülke genelindeki gösterilerde 36 kişi yaralandı. Kahire'deki Nüzhe Polis Karakolunda iki polis memuru ve Kuzeydeki Port Said kentinde bir sivil vatandaş olmak üzere, 3 kişi hayatını kaybetti" açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanlığı, Kahire'nin doğusundaki Nüzhe Karakoluna iki otomobille gelen kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateş sonucu bir emniyet mensubu ve yoldan geçen bir vatandaşın hayatını kaybettiğini, bir polis memurunun da yaralandığını belirtmişti. 

Bakanlıklardan gelen çelişkili açıklamalar, bağımsız kaynaklarca henüz teyit edilemezken,  hayatını kaybeden veya yaralanan polislerin kimlikleri açıklanmadı.

Süveyş Kanalı'nın kuzey girişindeki Port Said kenti Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Hilmi el-Ufni, kentte darbe karşıtları ve destekçileri arasında yaşanan çatışmalarda bir kişinin hayatını kaybettiğini, 22 kişinin yaralandığını söyledi. 

İsmailiyye kenti Sağlık Bakanlığı kaynakları, kimliği belirsiz kişilerin darbe karşıtı göstericilere ateşli silahlar ve taşla saldırması sonucu on kişinin yaralandığını açıkladı. 

Kahire'nin batısında yer alan Giza kentinin meydanında kimliği belirsiz kişilerin darbe karşıtı göstericilere açtığı ateş sonucu 6 kişinin yaralandığı bildirildi. 

Görgü tanıkları, Giza kentinin diğer bir noktasında kimliği belirsiz kişilerle güvenlik güçleri arasında yaşanan silahlı çatışmada ise iki kişinin öldüğünü ileri sürdü.  

Nil Deltası'nın Şarkiyye kenti Ambulans Teşkilatı Müdürü Şerif Mekin, darbe karşıtları ve destekçileri arasında yaşanan çatışmalarda 37 kişinin yaralandığını belirtti. 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kaynakları, Şarkiyye de yaşanan çatışmalarda bir kişinin hayatını kaybettiğini aktarırken, sağlık ve güvenlik kaynakları tarafından bu bilgi doğrulanmadı.

Tanta ve İskenderiyye kentlerinde de küçük çatışmalar olduğu, gösterilere müdahele eden güvenlik güçlerine "baltacı" ismi verilen suç gruplarının eşlik ettiği ileri sürüldü.

Kahire'nin doğusundaki Aynuşşems semtinde, silahlı kişilerin darbe karşıtı göstericilere çatılardan ateş açması sonucu onlarca kişinin yaralandığı iddia edildi.

Kalyubiye'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarının dışarı çıkıp gösteri düzenlemesine engel olmak isteyen muhalif bir grup Nur Camisi'ni kuşattı. Güvenlik güçlerinin olaya müdahale etmesiyle camide mahsur kalanlar serbest bırakıldı.

Kahire'nin güneyindeki Feyyum bölgesinde görgü tanıkları, yerel mahkeme binasına doğru yönelen darbe karşıtı grubu dağıtmak için güvenlik güçlerinin havaya ateş açtığını ifade etti.

Aynı bölgedeki Atsa kentinde, dördü ateşli silahlarla olmak üzere onlarca kişinin benzer çatışmalarda yaralandığı kaydedildi. 

İçişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, cuma günü düzenlenecek gösterilerde "silah taşıyan veya devlet binalarına saldıracak olan kişilere, gerçek mermi dahil tüm gerekli yollarla müdahele edileceği" belirtilmişti.

Öte yandan Mısır'daki Hür Gençlik Hareketi ise başkent Kahire'nin batısındaki Lübnan Meydanı'nda barışçıl gösterilerde bulunan darbe karşıtlarına yapılan saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ