21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin G20 liderlerini İmparator Petronun sarayında ağırlayacak
05 Eylül 2013 Perşembe 14:28

Putin G20 liderlerini İmparator Petro'nun sarayında ağırlayacak

G-20 zirvesine, Rusya Devlet Başkanı Putin'in emriyle kongreler için kullanıma açılan tarihi Konstantinovskiy Sarayı ev sahipliği yapıyor.

20 ülkenin liderini bir araya getiren G-20 zirvesine, İmparator Petro tarafından yaptırılan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle kongreler için kullanıma açılan tarihi Konstantinovskiy Sarayı ev sahipliği yapıyor.

 Petersburg şehir merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında Fin Körfezi’nin güney kıyısındaki Strelna kasabasında bulunana saray, 18'inci yüzyılın başında dönemin imparatoru Büyük Petro tarafından inşa ettirildi. 

Baltık denizinin kıyısında yapılan saray, devasa bahçesi ve ihtişamlı görünüşüyle dikkati çekiyor. Petro tarafından yaptırılan ve daha sonra diğer bazı Rus imparatorları ve çarları tarafında da kullanılan Konstantinovskiy Sarayı, 2001 yılında Putin tarafından uluslararası organizasyonlarda kullanılmak üzere "Kongreler Sarayı"na dönüştürüldü. 

Petersburg'un yakınında Fin Körfezi'nde 3 tarafı yeşille çevrili sarayın adı ilk kez G-8 zirvesiyle anılmıştı. 32'inci G-8 zirvesi 2006 yılında Konstantinovskiy Sarayı'nın bulunduğu Strelna kasabasında gerçekleşmişti.

18'inci yüzyıl Rus mimarisini yansıtan en önemli eserlerden sayılan saray, uzun yıllar Rus çarlarının rezidansı olarak kullanıldı. 

Sarayın müze olarak kullanılan kısmında 18. ve 19'uncu yüzyıllara ait Rus sanatının önemli örnekleri bulunuyor. Ayrıca sarayda dünyanın en büyük şarap koleksiyonlarından birinin bulunduğu belirtiliyor. 

Petersburg, Rus lider Putin için ayrı bir öneme sahip

G-20 Zirvesi'nin gerçekleştiği Petersburg kenti, Rus lider Putin için ayrı bir öneme sahip. Rusya'nın kültür başkenti olarak adlandırılan Petersburglu olan Putin, politika hayatına ilk olarak bu şehirde başladı. 

Putin, dönemin Rus İstihbarat Teşkilatı (KGB) elemanı olarak çalıştığı Almanya'dan Petersburg'a dönmüş, önce politikaya atılmış, ardından da KGB ile ilişkisini kesmişti. 

Petersburg'da başladığı siyasi kariyeri Devlet Başkanlığı'na kadar uzanan Putin, her fırsatta Petersburg'u çok sevdiğini hatırlatıyor. Putin döneminde G-8 gibi uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan Petersburg, şimdi ise G-20 liderlerini ağırlıyor. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ