06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Peygambere göre önemli 3 şey!
04 Eylül 2008 Perşembe 14:31

Peygambere göre önemli 3 şey!

Hz. Muhammed üç şeyin paha biçilemez olduğunu söylüyor. Bakın o 3 şey ne?

Kur'an'ın pek çok ayeti ve Hz. Peygamberin mübarek sözleri sağlığın korunmasını, sıhhat ve saadetin paha biçilmez bir kıymet olduğunu bu vesile ile elde fırsat varken bu nimetin kadrinin bilinmesini önemle bildirir.

Hz. Peygamber şöyle buyuruyor:

"Üç şeyin kıymetine paha biçilmez: Emniyet, sıhhat ve yeter derecede geçim."

Ashabdan Hz. İbn Abbas: "Ey Allah'ın peygamberi, üzerine farz olan namazı kıldıktan sonra Allah'tan ne isteyeyim?" diye sorduklarında Peygamberimiz: "Sıhhat ve afiyet iste." buyurmuşlardır.

SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUT

Dinimizin sağlığa verdiği mana ve ehemmiyeti, Allah Resulü şöyle ifade ediyor: "Güçlü kuvvetli bir Müslüman, zayıf bir Müslüman'dan daha hayırlıdır." Halkımız arasında sürekli kullanılan "Sağlam kafa sağlam bünyede bulunur." sözü de aslında manası Kur'an'da bulunan büyük bir hakikatin ifadesidir.

Allah Resulü bir başka hadislerinde hayatı yaşarken dikkat etmemiz gereken çok önemli beş esası bildirerek aslında bir manada hayatında özetini peygamberane bir dehayla bize tavsiyede bulunuyorlar. Peygamberimiz şöyle buyuruyor: "Hasta olmadan evvel sıhhatinizin, ölüm gelip çatmadan evvel hayatınızın, fakirliğe düşmeden evvel servetinizin, ihtiyarlamadan evvel gençliğinizin, meşguliyetten evvel boş vaktinizin kadrini biliniz ki pişman olmayasınız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ