07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PEKCAN TÜRKEŞ ‘IN GRAND TÜRK ADASI’’NA İLİŞKİN İDDİASI
24 Mart 2017 Cuma 17:13

PEKCAN TÜRKEŞ ‘IN GRAND TÜRK ADASI’’NA İLİŞKİN İDDİASI

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, bizce gerçek bir liderden ilham alarak sesini bulmuş nadir insanlardan biridir. Cesareti, çalışkanlığı ,tevazusu ve dünya siyasetine hakimiyeti ile kamuoyunca takdir edilen bir isimdir .
Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt  Çavuşoğlu, bizce gerçek bir liderden ilham alarak sesini bulmuş nadir insanlardan biridir. Cesareti, çalışkanlığı ,tevazusu  ve  dünya siyasetine  hakimiyeti ile kamuoyunca takdir edilen bir isimdir .
 
Değerli dostum Sayın Pekcan Türkeş on parmağında on marifetiyle  ;  hukukçu, çok dil bilen bir rehber, çocuk oyunları yazarı, seslendirmeci, tiyatrocu, seyyah, gazeteci  ve hayatını ömür boyu öğrenmeye adamış bir adamdır. Dünya yüzünde gezip görmediği yer çok azdır.
507c22a4-588c-4dcc-a2af-57b8c85cef7b.jpg
 
“Çok okuyan mı çok gezen mi bilir?”  sorusuna halkımızın verdiği isabetli cevap gereğince çok gezen arkadaşımızın yolu bir gün Batı Hint adaları da denilen   Karayip Adalarına düşer. 
 
Karayip adalari , bilindiği üzere ABD'nin güneyinden başlayarak    Venezuela'nın kuzey batısına kadar uzanır.  Bölge  üzerinde yirmi beş ülke ; 7000' den fazla ada , adacık ve kayalıklardan oluşur . Bu adalardan biri de  Grand Turk adasıdır. 
 
Pekcan Türkeş , yaptığı araştırmada  adanın  15.yüzyıldan beri  bu adla anildigini öğrenir. Adanın  amblemi 1492 ve “kertenkele”den  oluşmaktadır.
 
Ansiklopediler buraya “Türk” denilmesinin sebebinin adada bulunan bir çeşit kaktüsün  (Melocactus)   oldugunu ileri surmektedirler. Kaktüsün üst kısmi  fes'e benzetilmistir. Her ne kadar bu benzetme var ise de bu tarihi gerçeklere aykırıdır. Çünkü “fes “ kelimesini  Türkler 19. Yüzyılda Osmanlı  Sultanı  2.Mahmut döneminde öğrenmişlerdir.
5bbe4a8e-6113-47c5-8ca2-986260fefa20.jpg
 
Kaptan-ı Derya Koca Hüsrev Paşa bir Akdeniz seferi dönüşünde Fas'tan getirdiği fesleri askerlerine giydirmiştir.
 
Araştırmacı yazar; doğruyu yazar -yanlışı  bozar dostumuz bir gün  Marmaris’te,  Dışişleri Bakanımız  Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılaşır.
 
Tanışma faslının  ardından  söz  ülkemizin doğru tanıtılmasına getirilir. Pekcan Türkeş,  Yenigün Gazetesi, Hürriyet Seyahat Eki, Cruise Life dergisindeki  gezi  yazılarından söz eder ve sözü  GRAND TURK ADASI  konusuna getirir.
70d2194e-c36e-423e-a51b-a5701dd047f5.jpg
 
 London School of Economics'te "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" üzerine doktora yapmış olan  Sayın Bakan  bu tarihi yanlışlığa ilgisiz kalmaz. Kendisine son derece mültefit davranır. Baş   danışmanına   söz konusu yazının yayınlanmak üzere   THY SkyLife Dergisine iletmesi talimatını  verir.
71ebd74f-976c-44c3-9fb1-8244086f065f.jpg
 
Araya giren olaylar, gündemin sıkça değişmesi yazı unutulur .
 
Ancak, konu kulak arkası edilemeyecek kadar önemlidir.
 
Bir süre sonra  birlikte gittiğimiz  Osmanlıca kursunda   tarihi yanlışlık konusu açılınca ,  derin tarihi bilgisine ve hakimiyetine hayran kaldığımız kurs öğretmeni tarihçi  Sayın Cabir Caymaz bu konuda şöyle bir yorumda  bulundu : 
 
"Piri Reis ,haritasını  Kristof Kolomb'un haritasını da  inceleyerek hazırlamıştır. Kolomb,kendi  haritasında Karayip Adalarındaki bir yeri  "Mezquita” diye işaretlemiştir.Bu kelimenin  Türkçe'deki karşılığı "Mescit-Camii"dir.   
7a5a0324-57b4-4aae-86d5-ea2a41e6f889-001.jpg
 
Bu  da  Pekcan Türkeş'in  "Karayip Adaları Kristif Kolomb'dan önce    Piri Reis ve diger Müslüman Turk denizcileri tarafından 15. Yüzyıldan beri biliniyordu"  iddiasını güçlendirmektedir.
         Cemal Karabaş
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ