13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Patronlar namus bekçisi olacak
03 Kasım 2008 Pazartesi 14:11

Patronlar 'namus bekçisi' olacak

İşyerinde cinsel tacizi önlemek için patronlara 'namus bekçiliği görevi' verilecek. TBMM komisyonundaki Tasarı'da yer alan hükme göre; patronlar işyerlerinde tacizi önlemek zorunda.

Patronlara, namus bekliği görevi yasa hükmü olacak. TBMM Adalet Komisyonu'nda perşembe görüşülecek Borçlar Kanunu tasarısında yer alan hükme göre işverenler çalışanlarının cinsel tacize uğramaması için gerekli önlemleri almakla yükümlü olacaklar.


PATRON ÖNLEMİ
Tasarıda, “İşveren kadın ve erkek işçilerin cinsel tacize uğramamaları ve cinsel tacize uğramış olanların da daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri alacak” diye düzenlenen hükümle; patronlar bir taciz olayı yaşanmaması için gerekli önlemleri alacak. Ayrıca bir taciz olayı olduğunda cinsel tacize uğrayanların daha fazla zarar görmesini önlemek için de hemen devreye girip, gerekli önlemi alacaklar.


ERKEKLERİ DE KORUYACAK
Hüküm, yalnızca kadınların değil erkek işçilerin de cinsel tacizden korunmasını da hükme bağlıyor. İşverenlerin bu konuda nasıl önlemler alacaklarına ilişkin ayrıntıların da komisyon çalışmaları sırasında daha da netleştirilmesi bekleniyor

kaynak : internethaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ