22 Eylül 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Papaz büyüsü dolandırıcılığı davası
03 Eylül 2013 Salı 16:28

"Papaz büyüsü" dolandırıcılığı davası

Yargıtay, İzmir'de görev yaptığı banka şubesinde 12 müşterinin hesaplarında değişiklik yaparak 700 bin lirayı "büyü bozdurmak" için falcı bir kadına verdiği iddia edilen bankacı ile 3 sanığın cezasını onadı

Yargıtay, İzmir'de görev yaptığı banka şubesinde 12 müşterinin hesaplarında değişiklik yaparak 700 bin lirayı "büyü bozdurmak" için falcı bir kadına verdiği iddia edilen bankacı ile 3 sanığın cezasını onadı.

Sanık avukatlarının müracaatı üzerine Yargıtay 7. Ceza Dairesi dosyayı inceleyip gerekçeli kararı açıkladı. Yargıtay, Yerel mahkemenin bankacı Figen Şengül'e verilen 4 yıl 2 ay, falcı Birgül Coşkun'a verilen 6 yıl 3 ay, Ramazan Kadir Çalışır ve Mustafa Başbunar'a verilen 3 yıl 45'er günlük hapis cezasının onanmasına karar verdi. Ceza Dairesi, bankanın zararı olan 705 bin 200 TL'nin ise dört sanık tarafından ödenmesini kararlaştırdı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2011 yılında sonuçlanan davada, sanık Figen Şengül, 2008 yılının eylül ayında erkek arkadaşının kendisini terk etmesi üzerine kız arkadaşının yönlendirmesiyle muskacıya gittiğini belirtmiş, sanıklardan muskacı Birgül Coşkun'un kahve falına baktığını, falda haç işareti çıkınca papaz büyüsü yapıldığını söylediğini, bunu bozması için Coşkun'a ilk olarak bin 500 lira verdiğini ifade etmişti. Coşkun'un önerisi üzerine, büyünün bozulması için Selçuk Meryem Ana Kilisesi'ndeki papaza gittiğini, başarı sağlayamayınca Coşkun'a 4 bin 500 lira daha verdiğini ifade eden Şengül, Coşkun'un kendisini her gün iş çıkışı yanına çağırdığını, 6 cini olduğunu, karnını şişirerek bunları içerisinde sakladığını söyleyip doğa üstü güçleri olduğuna inandırdığını söylemişti.

Şengül, Coşkun'un daha sonra kendisini cinleriyle sık sık tehdit ederek para istediğini, çocuğuna ve ailesine zarar vereceği korkusuyla hesapları yüksek olan müşterilerin hesaplarında değişiklik yaptığını itiraf etmişti.

Sanık Birgül Coşkun da üzerine atılı suçlamaları reddetmiş, kimseye büyü yapmadığını, fal bakmadığını savunmuştu.

Mahkeme heyeti, Figen Şengül hakkında "zimmete para geçirme" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verirken, "zimmete aracılık" suçundan Birgül Coşkun'u 6 yıl 3 ay, Ramazan Kadir Çalışır'ı ve Mustafa Başbunar'ı 3'er yıl 45'er gün hapis cezasına çarptırmıştı.

Muhabir: Gülcan Kaplan
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ