15 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNİYET COŞKUSU
26 Haziran 2016 Pazar 16:41

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ’NDE MEZUNİYET COŞKUSU

Özyeğin Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin:“Girişimcilik ve yenilikçilikte Türkiye’deki Vakıf Üniversiteleri arasında ilk 4’te yer alıyoruz”

 

Öğrencilerini üniversiteye adım attıkları ilk yıldan itibaren mezuniyet sonrası hayata tam donanımlı dünya vatandaşları olarak hazırlayan Özyeğin Üniversitesi, lisans, doktora ve yüksek lisans programlarından mezun olan 507 öğrencisini yeni hayatlarına uğurladı.

Bu yıl beşinci mezunlarını veren Özyeğin Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin “Bugün Özyeğin Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından 2012’den beri yapılan sıralamada girişimcilik ve yenilikçilikte Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk 10’da, 2015 sıralamasında Vakıf üniversiteleri arasında ise 4. sırada yer alıyor. Davos’ta sürdürülebilirlik konusunda projeleri incelenen dünya üniversiteleri arasında yer alan ve Türkiye’den katılan tek üniversite olduk”dedi.

 

Öğrencilerini ilk yıldan itibaren mezuniyet sonrası hayata tam donanımlı dünya vatandaşları olarak hazırlayan Özyeğin Üniversitesi, 2015-2016 akademik yılı mezunlarını, 25 Haziran 2016’da düzenlenen Mezuniyet Töreni ile yeni hayatlarına uğurladı. Lisans, doktora ve yüksek lisans programlarından 451’i lisans, 56’sı lisansüstü olmak üzere toplam 507 öğrenci, törenle diplomalarını aldı.

 

2008 yılı Eylül ayında ilk öğrencilerini kabul eden ve bu yıl beşinci mezunlarını veren Özyeğin Üniversitesi’nde; aynı zamanda bu yıl Yönetim Bilişim Sitemleri Lisans, İnşaat Mühendisliği Lisans, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi (Türkçe - Mimarlık Lisans), Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (Havacılık Yönetimi, Pilot Eğitimi) Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans programlarının yanı sıra Psikoloji Tezli Yüksek Lisans ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Doktora programlarının ilk mezunları da diplomalarını aldılar.

Törenin açılış konuşmasını yapan ve öğrencileri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk; Sevgili 2016 mezunlarımız sizleri gönül rahatlığı ve gururla uğurluyorum”diyerek şöyle devam etti:

 

“Gönlüm rahat, çünkü Özyeğin Üniversitesi’nde geçirdiğiniz yıllar içinde kazandığınız bilgi, deneyim ve yetkinliklerin oluşturduğu sağlam temelin hayatınızın her döneminde size yol göstereceğini biliyorum. Daha ilk yıllarınızdan itibaren, farklı sektörleri, değişik iş ortamlarını ve çeşitli meslekleri size özel kurgulanmış olan yurt içi ve yurt dışı staj programlarımız ile deneyimlediniz. Profesyonel Gelişim Birimimizin desteği ile kariyer hedeflerinizi netleştirdiniz, öz geleceğinizi planladınız. Tüm bu faaliyetler, hayatta başarılı olmak için gerekli olan çok farklı yetkinlikleri size kazandırdı. Gururluyum, çünkü akademik alanda, sporda, kültürel ve sanatsal etkinliklerde, yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda kazandığınız ödüller ile Özyeğin Üniversitesi’nde kendinizi ne denli geliştirdiğinizi ve hayallerinizi gerçekleştirebileceğinizi gösterdiniz. Böylece, üniversitemizin benimsediği katma değer yaratan, dönüştürücü eğitim modelimizin başarısını da kanıtladınız. Bugünkü gururumuzun esas nedeni ise dünya standartlarında eğitim almış, çevresindeki sorunlara duyarlı, yurttaşlık bilinci gelişmiş bireyler olarak sizleri mezun ediyor olmamız. Kişisel hayallerinizi gerçekleştirirken, ailenize ve topluma olan sorumluluğunuzu unutmamanız en büyük dileğim. Yolunuz açık, şansınız bol, katma değeriniz yüksek olsun.”

 

Hedefimiz çağdaş, kaliteli, katma değerli eğitim

Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, konuşmasında şunları söyledi: “Ülkeye en büyük hizmet, kaliteli ve donanımlı eğitim vermek. Bu hedefle 8 yıldır var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün Özyeğin Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından 2012’den beri yapılan sıralamada girişimcilik ve yenilikçilikte Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk 10’da, 2015 sıralamasında Vakıf üniversiteleri arasında ise 4. sırada yer alıyor. Davos’ta sürdürülebilirlik konusunda projeleri incelenen dünya üniversiteleri arasında yer alan ve Türkiye’den katılan tek üniversite olduk. Bu yıl 2016 Rio Olimpiyatları’na üniversitemizden iki sporcu ile katılıyoruz. Tüm bu başarılarla gurur duyuyoruz. Sadece 8 yılını dolduran genç bir üniversite olarak heyecanımız, azmimiz bizi daha büyük hedeflere götürüyor “ dedi.

 

Hüsnü Özyeğin, anlık başarı değil sürdürülebilir bir başarı hedeflediklerine değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Hedefimiz kalıcı bir başarı sağlamak. Ülke olarak çok yol kat ettik. Refah toplumu olma yolunda ise daha çok yolumuz var. Bu yolda çağdaş, kaliteli, katma değerli eğitim almış siz gençlere çok iş düşüyor. Eğitim bir maraton, bu yolda yapılacak hem bize hem sizlere düşen daha çok ödev var. Mütevazı kişiliği ve dostluğuyla kadim dostum Muhtar Kent, siz gençlerin sürdürülebilirlik ve küresel olma konusunda rol model olarak alabileceği en önemli örneklerden” diyerek sözü Muhtar Kent’e bıraktı.

 

 

Muhtar Kent : ‘’Özyeğin Üniversitesi 21. asrın eğitim kurumu’’

 

Özyeğin Üniversitesi’nin 2015-2016 akademik yılı mezuniyet törenine katılan Muhtar Kent ise “Girişimci, araştırma üniversitesi olarak kurulan ve kısa zamanda hızla sürdürülebilir bir başarı yakalayan Özyeğin Üniversitesi’nin mezuniyet gününde yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 21. asrın eğitim kurumunu kurdunuz. Bugün yeni bir dünyaya adım atıyorsunuz. Sizin ve ailelerinizin zafer günü. Peki siz ülkemizde akranlarınıza göre ne kadar avantajlı olduğunuzu biliyor musunuz? Bu size büyük bir sorumluluk yüklüyor. Eğitimizin değerini bilin. Artık ileriye bakın ve gelecek yolcuğunuza hazırlanın. Her yeni günü en iyi şekilde değerlendirin” dedi.

 

Gençlere kendi marka ve itibarlarını iyi yönetmelerini söyleyen Muhtar Kent şu tavsiyelerde bulundu: “Marka bir sözdür, iyi marka ise iyi tutulmuş bir sözdür. Ben çalışırken hep bunun bilinciyle hareket ettim. Mütevazı olun. Başarıyı en kötü şekilde kullanmak, onunla övünmektir. Her ne yapıyor olursanız olun, yaptığınız işi en temelden öğrenin ve oradan geliştirmeye başlayın. Ben kariyerime Coca-Cola’da kamyonlarda çalışarak başladım. Hala her hafta 1 ya da 2 perakende satış noktasını ziyaret ederim ve her seferinde yeni bir şeyler öğrenirim. Akıllı riskler almaktan, cesur olmaktan korkmayın. Bana hayatımda en çok başarısızlıklarım yol göstermiştir. Başarısız olmaktan korkmayın. Sürdürülebilir bir toplum, marka ve iş modelinin yolu da sürdürülebilir bir eğitimden geçiyor. Bu konuda da sürdürülebilirliği bir eğitim felsefesi haline getirmiş olan Özyeğin Üniversitesi’nin başarılarından dolayı başta mütevelli heyeti başkanı olan Hüsnü Özyeğin’i, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk’ü ve tüm akademik, idari kadroya tebrik ediyorum”

 

 

Özyeğin Üniversitesi Felsefesi: Sektörle iç içe eğitim

Dünya standartlarında eğitim veren Özyeğin Üniversitesi, katma değer yaratan dönüştürücü eğitim modeliyle, sektörlerle iç içe eğitim felsefesi ve 360 derece öğrenci gelişimi yaklaşımıyla eğitimde fark yaratmaya devam ediyor. Öğrencilerini bilgili, donanımlı dünya vatandaşları olarak yetiştirmekle kalmayıp, her birinin kişisel, profesyonel, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak, farklı deneyimler kazanmalarını sağlayacak çalışmalara imza atıyor. Yenilikçi eğitim modeliyle, öğrencilerini mezuniyet sonrası hayata hazırlamaya yönelik, yetkinlik bazlı ve sektörlere odaklı programlar uyguluyor. Özyeğin Üniversitesi öğrencileri; bu yenilikçi eğitim modeli sayesinde, üniversiteye adım attıkları ilk yıldan itibaren okurken çalışmaya, yazları staj yapmaya ve kariyerlerini ilk yıldan itibaren planlayarak, yetkinlikler kazanmaya ve deneyimler edinmeye başlıyorlar.

 

 

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA:

Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanan Özyeğin Üniversitesi, ilk 5 yılda öğrencilerine 200 milyon TL karşılıksız burs sağladı. 2015-2016 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin yüzde 87’si burslu öğrenim gören üniversite, 6 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla; 3 enstitü bünyesinde 31 lisansüstü programla eğitim veriyor. 5.744 lisans, 932’si lisansüstü olmak üzere toplam 6.676 öğrencisi ve 347 tam zamanlı öğretim elemanı ile Çekmeköy’de bulunan kampüsünde, toplam 280 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ